Rok 1972: Zvítězili Karel Gott a Naďa Urbánková

29. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hudba (ilustrační foto)

V roce 1972 v anketě Zlatý slavík zvítězili Karel Gott a Naďa Urbánková.

Do jedenáctého ročníku ankety Zlatý slavík hlasovalo v té době rekordních 68 983 čtenářů. To je více jak trojnásobek oproti předchozímu roku 1971.

Rekordní je také počet jmen, která se na hlasovacích kuponech vyskytla - je to celkem 207 mužů a 114 žen. Poprvé byl ke spočítání výsledků použit počítač Tesla 200, který vše spočítal za 85 minut.

Ani kdybychom sečetli všechny získané body Waldemara Matušky a Václava Neckáře nedalo by to dohromady 98 976, které od fanoušků získal Karel Gott. Je to nejvyšší počet bodů v dosavadní historii a Gottův 9. zlatý slavík.

Zlatou slavicí se poprvé v historii stává Naďa Urbánková, která je s anketou popularity spjata od roku 1965, kdy vstoupila rovnou do první dvacítky, ale zlato je zlato a zatím Zlatého slavíka dostaly jen Eva Pilarová, Helena Vondráčková a Marta Kubišová. To znamená, že Naďa Urbánková je teprve čtvrtou Zlatou slavicí.

Anketa Zlatý slavík 1972, Mladý  Svět (repre foto)
autoři: Martin Hrdinka , JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.