Román Pohádka máje má v Ostrovačicích u Brna svůj památník. Žila tam Helenka
Spisovatel Vilém Mrštík situoval velkou část svého románu Pohádka máje do Ostrovačic, městyse nedaleko Brna. Význam díla dokazují i místní obyvatelé, kteří mu na místní radnici vyčlenili prostor pro tematickou expozici.
„Vilém Mrštík v Ostrovačicích žil jako malý chlapec. Jedním z jeho spolužáků byl bratr Helenky z Podkomorské myslivny. Ta byla asi o tři roky starší než Vilém. A když dospěla, budoucí spisovatel se do dívky bláznivě zamiloval,“ popisuje starosta Ostrovačic Tomáš Hájek.
Hlavní dívčí postava románu Pohádka máje proto dostala po Vilémově dětské lásce jméno i část jejího životního příběhu. Předobrazem pro slavnou románovou postavu se ovšem staly také další dívky, které Mrštík potkal později.
Ostrovačickým se podařilo do jejich památníku získat všechna knižní vydání Pohádky máje. „Samozřejmě největší radost mám z toho prvního z roku 1897. I když román vycházel až do začátku druhé světové války stále ve stejné podobě, se stejnými ilustracemi Mrštíkovy přítelkyně Zdenky Braunerové. V roce 1940 ale román zfilmoval režisér Otakar Vávra, o knihu začal být velký zájem a vycházela i v obměněných vydáních,“ líčí starosta.
Slavnou filmovou verzi Pohádky máje připomíná i ostrovačická expozice. Návštěvníci se tu dozvědí, že filmy vznikly dokonce hned dva, první z nich ještě za němé éry filmu. Slavnější je ale novější snímek s Natašou Gollovou a Svatoplukem Benešem v hlavních rolích. „Svatopluk Beneš byl u nás v roce 1998 dokonce na návštěvě a dostal od nás čestné občanství. Tehdy nám prozradil, že se při natáčení za války muselo hodně šetřit a tak se v Ostrovačicích natáčely jen velké exteriérové scény před Podkomorskou myslivnou,“ prozradil Tomáš Hájek.
Památník Pohádky máje v Ostrovačicích je otevřený od začátku května do konce září každou sobotu a neděli a o státních svátcích. Rádi tu ale všechny předem nahlášené návštěvy provedou i mimo tuto otevírací dobu. Za pozornost stojí také Podkomorská myslivna, ve které Helenka žila. Nachází se asi tři kilometry od městyse a stojí před ní Helenčina socha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚To je moje věc.‘ Primátor Svoboda objednal analýzy za statisíce, autor v oboru nemá zkušenosti
-
Školy často nejsou na řešení šikany připraveny. S prevencí měla základka v Hodoníně začít dávno
-
Kvitová se po mateřské vrací k tenisu, koncem února nastoupí na turnaji v americkém Austinu
-
Viktor Orbán zveřejnil majetkové přiznání. Jeho úspory jsou podle něj nižší než jeho měsíční plat