Romských dětí je v dětských domovech menšina, říká Klára Chábová z nadace Krok domů

10. březen 2020

Hlavním úkolem nadace Krok domů je zlepšení péče o ohrožené děti. Fond dlouhodobě usiluje o změnu legislativy a prosazování správné péče o ohrožené děti a mladistvé.

Podle výkonné ředitelky fondu Kláry Chábové je dosavadní péče nedostačující:

„Toto téma se podařilo dostat mezi další odborník a zákonodárce. Tím se podle mého trochu roztály ledy ohledně legislativních změn, nezbytných k tomu, aby péče o ohrožené dítě opravdu byla v jeho zájmu.“

Inspirací může být Slovensko, kde se v prosazování práv dětí z dětských domovů udělalo několik zásadních změn. Vznikla zde například Centra pro rodiny s dětmi, které s podpůrnými prostředky pracují s celou rodinou:

„Už to není klasický dětský domov, ale jde o centra, která pracuji nejen s dětmi, ale i s rodinami. Funguje tam například příprava na chvíli, kdy dítě opouští centrum. Myslím si, že i u nás by se mělo výrazně sáhnout do legislativy. Můžeme třeba změnit zákon 109 o Ústavní výchově z roku 2002, který je absolutně zastaralý a v naší době nefunkční. Chtělo by to pracovat tak, aby péče o ohrožené dítě byla středobodem zájmu společnosti.“

S osvětou pomáhají besedy

V ústavní péči žije v ČR na osm tisíc dětí. Podle Chábové je důležité pracovat s mladými dospělými, kteří si dětským domovem sami prošli. Jedině tak se dá dopracovat změn v zákoně, odbourávat předsudky a šířit osvětu:

„Momentálně pokračuje projekt Dospělým ze dne na den. I letos budeme objíždět dětské domovy s příběhy dětí u ústavů. Dokonce jsme se rozhodli, že bychom medailonky nabídli třeba i základním, středním a vysokým školám.“

Plánujete tedy besedy?

„Přesně tak. Samotní aktéři jezdí s námi a musím říct, že jejich vyprávění má na školách ohlas. Povědomí o těchto dětech je poměrně zkreslené. Mám proto hroznou radost, když z besedy ve škole vyplyne, že to jsou úplně normální lidské bytosti, které měly jen smůlu, že se o ně rodiče nemohli nebo nechtěli postarat.“

Během besed, které fond každoročně pořádá pro žáky a studenty základních a středních škol, je překvapením, že Romové tvoří ve většině dětských domovů menšinu:

„Byli jsme například pozváni na jednu základní školu, kde se potýkali s rasismem. V rámci projekce tu vystoupil Radek Laci. Dnes úspěšný street workout trenér, Rom, si prošel jako dítě ústavem. Bylo úžasné, jako v něm všichni viděli inteligentního, fajn člověka, romského původu. Najednou vidíte, jak se lidé až stydí a je jim za předsudky trapně.

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.