Romští studenti mohou posílat žádosti o stipendium na rok 2020/21
Romští středoškoláci a vysokoškoláci si mohou do 17. července zažádat o stipendia na příští školní rok. Organizace Romea tak podpoří celkem devadesát studentů. Jaké podmínky pro získání stipendia musí studenti splňovat a co dalšího mohou získat, prozradil koordinátor vzdělávání Štefan Balog.
„Od letošního roku plánujeme rošířit náš stipendijní program i na vysokoškolské studenty. Studenti se do stipendijního programu mohou hlásit do 17. července 2020. Pokud budou vybráni, dostanou stipendium v hodnotě 25 tisíc korun na rok,“ říká za organizaci Romea Štefan Balog. Dodává, že vedle stipendia na školné lze čerpat i příspěvek na doučování nebo školní potřeby:
Čtěte také
Momentálně probíhá kampaň Díky Vám:
„V tuto chvíli je k dispozici asi 550 tisíc korun. Máme jak individuální dárce, kteří posílají jednorázově, tak i skupiny dárců, kteří věnují peníze každý měsíc. Řádově od 100 Kč do 1000 Kč, záleží na tom, kdo to je.“
Balog prozrazuje, že nejvíce dárců je z řad Romů:
„Což je hodně zajímavé zjištění, že sami Romové touží po tom, aby bylo co nejvíce vzdělaných Romů. Ať středoškolsky, nebo vysokoškolsky. Jde hlavně o to, aby to vzdělání měli a aby v budoucnu našli lepší uplatnění na trhu práce.“
Bez stipendia by řada Romů studovat nemohla
Studentka cestovního ruchu Vanesa Harvanová by si bez možnosti stipendia nedokázala studium na soukromé škole dovolit:
„Nebýt stipendia, nemohla bych si studium vůbec dovolit. Moji rodiče si nemohou najít další práci, aby mi studium financovali. Táta pracuje na stavbě a máma v knihovně. Jsem ráda, že je mi umožněno studovat takto.“
Štefan Balog upozorňuje, že budoucí stipendisté musí splnit hned několik podmínek, které zájemci naleznou na stránkách www.romskastipendia.cz:
„Studenti musí napsat esej, ve které popíší svoji socioekonomickou situaci – jestli jsou z rodiny první, kdo bude studovat vysokou školu, nebo jestli už studují jejich příbuzní. Dále jaká je jejich motivace studovat. Tuto esej včetně dalších náležitostí (vysvědčení ze střední nebo i vysoké školy) bude posuzovat tříčlenná komise, která z přihlášených vybere 50 středoškoláků, 30 vysokoškoláků a 10 studentů vyšších odborných škol.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.