Rostislav Osička: Box a malování mají něco společného. Na obraz se musíte napojit podobně jako na soupeře

10. říjen 2022

Přivezl bronzovou medaili z mistrovství Evropy ve střední váze, několikrát se stal mistrem republiky, vybojoval slušný počet medailí, rozdal tisíce ran a spoustu jich inkasoval. Kromě toho, že léta trénuje své následovníky, věnuje se Rostislav Osička také svému velkému koníčku, kterým je malování.

„Maloval jsem už jako malý kluk ve škole. Pak jsem šel do lidové školy umění, ale tam mě to moc nebavilo, tak jsem toho nechal. Pak jsem maloval v ateliérech u akademických malířů.“

Coby malíř má za sebou už několik desítek výstav a za pár dní se bude konat vernisáž další s názvem Koně v životě člověka. „Budu tam mít asi jednatřicet obrazů, na kterých jsem pracoval zhruba tři čtvrtě roku. Některé už jsem měl, kolem patnácti jsem jich dodělával.“

Kovárna jako inspirace pro malování

Inspiraci pro toto téma sbíral na jižní Moravě. „Vedle našeho domu byla stará kovárna a tam kovář, který dělal podkovy koním a kravám. A já na ty koně zíral, jaká jsou to úžasná stvoření, jakou mají sílu a vznešenost, jak člověku slouží. Kůň nás vede k tomu, abychom se nad sebou zamysleli.“

Nový obraz začíná malovat tak, že se nejprve dívá na bílé plátno. „Vydržím to klidně celý den. Musím mít v hlavě přesně to, co chci udělat, jinak nezačínám. Jedu hned olejem, nečrtám tužkou,“ říká.

Z boxera malíř a spisovatel

Alex Mynářová a Rostislav Osička

Přiznává zároveň, že nejraději maluje v dobrém rozpoložení. „Líp se mi pak maluje. Když jsem v nepohodě, tak je to temné a není to moc pozitivní.“

Podle něj má také malování ledacos společného s boxem. „Je to vnitřní boj. Musím se na ten obraz soustředit a napojit se na něj, být s ním v symbióze. To je podobné jako se soupeřem v boxu,“ popisuje.

Před dvěma lety mu také vyšla kniha s názvem Čas... nejen o boxu. „Kniha je o životě, o sportu, o boxu. Je tak zajímavá, že je určena čtenářům jak starším, tak mladším. Je tam všechno, co by člověk měl znát,“ dodává v pořadu Alex a host.

Měl jako malý kluk radši boxování nebo malování? Živí ho výtvarná tvorba? Má některé obrazy, které by nikdy neprodal? Kam chodí pro inspiraci? Jak vzpomíná na Star Dance? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.