Rozhledna nad Bořeticemi má jen 57 schodů, ale uvidíte z ní až k Rakousku a Slovensku

29. srpen 2016
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na rozhlehlé vinice patří mezi nejkrásnější

Překrásné okolí jihomoravských Bořetic si mohou turisté prohlédnout z dřevěné rozhledny. Čtyřpodlažní stavba vyrostla nad místními vinohrady před deseti lety, obec ji vystavěla na památku svého vítězství v celostátním kole soutěže Vesnice roku.

„Celková výška rozhledny je 15 metrů, nahoru vede jen 57 schodů. Z vrchního ochozu je ale vidět až k hranici s Rakouskem, na Bílé Karpaty či Pálavu i s Novomlýnskými nádržemi,“ popisuje Václav Petrásek, který stavbu rozhledny inicioval a sám nakreslil její plány. Překrásný je ale také rozhled na bezprostřední okolí, například sousední město Velké Pavlovice a všudypřítomné nekonečné vinohrady.

Hned vedle rozhledny strojí stejně stará boží muka, vyzdobená typickými slováckými motivy. „Já jsem bydlel skoro 30 let jen kousek od boží muky, která stojí ve Staré Břeclavi a o které se zpívá v té slavné písničce. Tak jsem si tady postavil její na centimetr stejnou repliku,“ dodává Petrásek, který už podobných církevních stavbiček vytvořil v okolí Bořetic dokonce několik.

Bořetická rozhledna je častým cílem turistů, leží totiž přímo na trati turistické i cykloturistické stezky Modré hory a v bezprostřední blízkosti cyklostezky Krajem André. Přesné počty návštěvníků ale Bořetičtí neznají, protože při vstupu na vyhlídkovou věž není potřeba žádné vstupenky. „Při letošním desátém výročí existence rozhledny jsme si připili na její dlouhý život. Hlavně, aby nám ji nikdo nezapálil, nebo nezničila vichřice. Statik nás ale uklidnil, že rozhlednu rozhodně nic neporazí,“ dodává hrdě Václav Petrásek.

autor: hon
Spustit audio