Rozhledna s poetickým názvem Jahůdka stojí v Luži nad jahodovým polem
V Luži na Chrudimsku v Pardubickém kraji stojí dřevěná rozhledna. Má poetické jméno Jahůdka a není zrovna moc vysoká, ale v krajině je umístěná tak, abyste z vyhlídkové plošiny dohlédli třeba až do Krkonoš.
Jahůdku postavil před pár lety na svém pozemku v osadě Bělá po vzoru prvorepublikových rozhleden stavební inženýr Vladimír Juliš. A pojmenoval ji podle jahodového políčka pod rozhlednou. Rozhlédnout se z ní ale může kdokoliv, a to zcela zdarma.
Rozhledna Jahůdka je celodřevěná stavba. Růst začala v roce 2007, první návštěvníky přivítala na jaře 2008. V témže roce odolala i lokálnímu orkánu. Jahůdka má tři vyhlídkové plošiny. Na každou z nich vede žebřík o třinácti stupních. Horní vyhlídková plošina se nachází ve výšce 10,5 metru. Vzhledem k tomu, že je rozhledna umístěna na reliéfním zlomu, je z vyhlídky pěkný pohled do krajiny.
Z Jahůdky je dobře vidět pás Orlických hor i Krkonoš, Kunětická hora u Pardubic, ale také vysoké komíny opatovické elektrárny. Uvidíte z ní i Železné hory a Žďárské vrchy. Nejlépe si ale z výšky prohlédnete malebné městečko Luže.
Jeho nejznámější a nepřehlédnutelnou dominantou je Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku. Dvouvěžový kostel vybudoval na konci 17. století slavný italský architekt G. B. Alliprandi. Svatostánek je působivý nejen navenek, uvnitř má výjimečnou dřevěnou plastickou výzdobu a vzácné varhany.
Na Jahůdce se zhluboka nadechnete
V lužské kotlině se dodnes udrželo velmi čisté životní prostředí. Dokládá to i trvalé měření kvality ovzduší v posledních deseti letech, míra znečištění je zde téměř nulová. Je to především díky tomu, že Luže leží v lesnaté krajině, v těsné blízkosti ochranného vodárenského pásma a přímo v městečku ani blízkém okolí není žádný větší průmyslový podnik.
Mimořádné místní klima využil i slavný český lékař, profesor František Hamza. V roce 1901 v Luži založil sanatorium pro děti trpící tuberkulózou. V Hamzově léčebně vznikla i první ústavní škola ve střední Evropě, protože vyučování probíhalo venku v parku. Ten se postupně stal arboretem. Park je volně přístupný. O výjimečných dřevinách čtyř kontinentů návštěvníky informují speciální tabulky umístěné v areálu Hamzovy léčebny. Staré mohutné stromy uvidíte i z Jahůdky.
K rozhledně se můžete dostat dvěma způsoby. Buď vyšlapanou cestičkou přes louku od silnice č. 356 z Chrasti do Luže. Anebo údolím Anenského potoka od sportovního hřiště v osadě Bělá. Pokud si vyberete druhou variantu, počítejte se tím, že až k Jahůdce budete muset vystoupat po sedmdesáti šesti schodech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stačilo! není levicová alternativa, je populistické. Nadávat na vládu nestačí, kritizuje Dolejš
-
Policie může stíhat Tomia Okamuru za ‚chirurgy z dovozu‘. Sněmovna ho vydala
-
Ukrajinská tajná služba odhalila ve svých řadách vysoce postaveného zrádce. Posílal informace Moskvě
-
‚Je to odměna pro celý český biatlon.‘ Stříbrní biatlonisté jsou v euforii, Krčmáře těší týmový výkon