Rozhledna Vodárna vám ukáže Kolín z výšky, ale navodí i pocit vodní hlubiny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Terasa v prvním patře se otevřela pro veřejnost

V polovině 20. let 20. století se středočeský Kolín rozhodl přistoupit k rozšíření městského vodovodu. Součástí projektu bylo založení nových studní a především výstavba nového věžového vodojemu. Nová vodárna vznikla podle návrhu významného architekta Františka Jandy a vodu pro obyvatele Kolína střežila až do roku 1977.

Jakmile přijedete ze západní strany ke Kolínu, spatříte rozhlednu s názvem Vodárna. František Janda při jejím projektování myslel i na obyvatele Kolína. Ačkoliv byly útroby pro veřejnost uzavřené, zpřístupnila se alespoň prostorná kruhová terasa, která dodnes představuje oblíbené místo schůzek.

Kulturní památka

Z architektonického hlediska se jednalo o velmi moderní stavbu. Při výstupu si vychutnáte kruhové schodiště, které ve spodní třetině prochází celým tubusem. Během výstupu si z oken můžete užít pohled na Kolín. Na stěnách je pro celkovou prvorepublikovou atmosféru umístěná expozice historických velkoformátových fotografií z ulic a městského života v Kolíně ve 20. až 30. letech 20. století.

Pohled dolů ze schodiště

Vodní hlubina

Pro intenzivní prožitek z uzavřeného prostoru, kde ještě do roku 1977 bylo denně 450 m3 vody, se do nádrže nainstalovala interaktivní expozice. Na zvukový podnět tlesknutí se v nádrži ozývá hřmění, promítá se film s vodní tématikou a po zdech nádrže světélkuje modrá barva evokující pocit vodní hlubiny.

Projdete točitým schodištěm a dostanete se na vrchní kruhovou vyhlídkovou plošinu s průměrem přibližně 10 metrů. Výhled je odsud impozantní, množství oken doplňují cedule s popisem míst, která si můžete prohlédnout.