Rum do těsta na buchty nepatří, tvrdí cukrář Josef Maršálek

Rum je oblíbenou přísadou do buchet, koláčů, bábovek a dalších pochoutek. Nejčastěji ho tam přidáváme kvůli chuti. Ale kolik ho tam vlastně máme dávat, abychom to třeba nepřehnali?

Jsou těsta, do kterých se rum přidává a některá, do kterých nepatří. Rum například nedáváme do kynutých těst, protože kvasnice během kynutí baští cukr, produkují oxid uhličitý, ale zároveň alkohol. Když si k těstu přičichneme po hodině kynutí, zjistíme, že má opravdu alkoholový odér. To znamená, že přidávat rum nedává vůbec žádný smysl.

Kam ovšem rum dávat můžeme, jsou nejrůznější náplně - makové, povidlové nebo tvarohové. Rum jako alkohol je vlastně ochucovadlo.

Během pečení se alkohol vypařuje, proto lze v některých případech rum použít jako kypřidlo. Děje se tak u šlehaných hmot, kdy se do rolády může přidat pro extra nadýchaný efekt 1 lžička rumu. Ale rum jako takový používáme zejména do krémů, náplní a některých druhů polev.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.