Rybník Markvart zahájil svou květnovou koncertní sezonu chráněných žab
Dříve bylo běžné, že se jaro hlásilo nejen sluníčkem, ale také žabími koncerty. Ty je však v přírodě slyšet stále méně. Pokud by se vám ale podařilo dostat se k rybníku, který se nachází v lese a je obklopen vysokým rákosím, je šance, že prožijete mimořádný zážitek. A přesně takový je i rybník Markvart u Jílového u Prahy.
Žabí koncerty začínají na Markvartu se setměním. Celý orchestr pravidelně rozezní jedna rosnička, kterou po prvním sólovém kváknutí začnou překřikovat všechny ostatní. Pokud se do okolních zvuků poctivě zaposloucháte, uslyšíte v pravidelných intervalech s menšími přestávkami táhlé „hú“, které spíše navozuje představu houkání nočního ptáka. Ve skutečnosti se ale jedná o kuňku obecnou, která si v křiku rosniček jakoby občas postěžuje.
Rosničky zelené i kuňky obecné jsou poschovávané v rákosí blízko břehů. Jsou velmi malé, mají pouze několik centimetrů. A barevně je příroda ochránila tak, že v rákosí skoro nejsou vidět. A protože se jedná o chráněné druhy, tak je jasné, že bychom měli jejich koncerty pouze v klidu vyslechnout a v rákosí je rozhodně nerušit.
Největším nepřítelem žab je v současné době chov kaprů, kteří obývají většinu rybníků. Kapři žabí kolonie doslova likvidují – pojídají totiž jejich vajíčka. Na rybníku Markvart naštěstí žádného kapra neulovíte. O tom, že je tu velmi čistá voda, vás přesvědčí i výskyt vodních ptáků, především chráněné potápky velké, která pro hledání potravy potřebuje vodu naprosto průzračnou. Potravu pod hladinou hledá totiž zrakem.
U rybníku Markvart roste také mimořádně vysoké rákosí, kam se zdaleka slétají nocovat hejna špačků. A když si počkáte na skutečnou noc, začnou nad rybníkem poletovat i netopýři. Pro pohyb kolem rybníka je nejvhodnější využít prostorné hráze se stromovou alejí. Především proto, abyste chráněné druhy zvířat nerušili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Není člověk, který by v Rusku nenašel práci.‘ Nejmenší nezaměstnanost ale přináší problémy
-
Letiště Václava Havla kvůli ledovce na čtyři hodiny zastavilo provoz. Pomalu ho obnovuje
-
Evelina Merová, František Hýbl, Věra Nováková. Vzpomínka na ty, kteří nás v roce 2024 opustili
-
Spojené státy sužuje husté sněžení a mráz. V Minnesotě teploty klesly k minus 30 stupňům