S princeznou ze mlejna jsem si vyřídila všechny účty, říká o své slavné roli Andrea Černá

16. září 2024

Pohádka Princezna ze mlejna letos oslavila už 30 let. Roli Elišky ztvárnila Andrea Černá. Jak se popasovala coby šestnáctiletá se slávou a co dělá dnes?

Andreu Černou si režisér Zdeněk Troška vyhlédl přímo na chodbách konzervatoře. Pozval ji na kamerové zkoušky a budoucí princezna potvrdila, že je pro roli jako stvořená. „Bylo mi šestnáct a získala jsem mnoho zkušeností. Tenkrát mi je tam mohl předávat kdokoli, ale nikdo se ke mně nestavěl mentorsky, spíš to bylo formou rad.“

S rolí Elišky přišla rychlá sláva. „Přišlo to opravdu rychle, nedalo se na to připravit. Tak jsem si pořídila spoustu čepic a brýlí, abych nebyla poznat a mohla třeba aspoň v klidu nakoupit.“

Netrvalo dlouho a začala chodit za dětmi do diagnostického ústavu. „Z princezny ze mlejna se stala kamarádka dětí, co nikoho neměly. Tím jsem si s ní vyřídila veškeré účty,“ usmívá se Andrea Černá. „Jsem moc ráda, že mě tahle zkušenost potkala. Poznala jsem spoustu báječných lidí a mám je kolem sebe dodnes.“

O šest let později se začala natáčet Princezna ze mlejna 2. „Pokračování jsem si vlastně nikdy nepřála, protože to bylo psané původně jen jako jeden díl. A nastavovaná kaše je nastavovaná kaše. Přesto si myslím, že se to Zdeňkovi Troškovi povedlo. Dokonce jsem slyšela ohlasy, že se druhý díl líbil ještě víc. Takže tady to vyšlo.“

Andrea Černá a Alex Mynářová

Divadelní prkna a první sbírka básní

Andrea Černá prošla mnoha divadly, nejvíc si cení devatenáctileté zkušenosti v divadle J. K. Tyla. Teď je její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech. Vidět ji můžete ve hře Revizor nebo v komedii Nepijte tu vodu.

Teď se chystá i na pole spisovatelské a vydává knihu básní. „Sbírka se bude jmenovat Rorýsi. Píšu o tom, co potkám, co vidím, co se mě dotýká. První sbírku jsem si napsala asi ve čtrnácti letech, ale nenapadlo mě, že to někdy vydám.“ Je nadaná i po hudební stránce a aktuálně zpívá ve dvou kapelách. Tu první založila už před 25 lety.

Jaký repertoár s kapelami hraje? Co teď stojí v místě pohádkového mlýna? Jak ji přijal Alois Švehlík jako herecký otec? Co nového chystá v divadle? V rozhovoru zaznělo i autorské čtení několika básní. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.