Salát osprchujte a schovejte do lednice, vydrží čerstvý a křupavý. Připravíte z něj i omáčku
Hlávkový salát je nejlepší čerstvě sklizený – je křupavý a jemně nasládlý. Pokud ho nesklízíte na vlastní zahrádce, může se tomu kupovanému stát, že povadne. Původní křupavost mu vrátíte tak, že ho před přípravou osprchujete studenou vodou a vložíte ho na 15 minut do lednice.
Na prodloužení čerstvosti funguje i to, když mu dole odkrojíte kus stonku, položíte ho na talířek s vodou a opět vložíte do chladu ledničky. Pokud budete vodu denně vyměňovat, celá hlávka salátu zůstane čerstvá o několik dní déle. Při zpracování hlávky salátu ho nikdy nekrájejte, ale postupně odebírejte vrchní listy.
Recept na omáčku z hlávkového salátu
Salát operte, nakrájejte na tenké proužky a vymačkejte přebytečnou vodu. V hrnci rozpusťte máslo, přidejte mouku a vymíchejte světlou jíšku. Do jiného hrnce si dejte vařit osolenou vodu, do jíšky přidejte nakrájený salát, promíchejte a zalijte osolenou vroucí vodou. Nechte provařit asi 1-2 minuty a zalijte smetanou. Do hotové omáčky přidejte rozkvedlaný žloutek a na závěr dle chuti pouze dosolte.
Související
-
Nejvýživnější salát je ten římský. Můžete ho i tepelně upravovat, třeba na grilu
Salát je díky osvěžující chuti, snadné stravitelnosti a mnoha možnostem úpravy oblíbenou zeleninou. V současnosti se pěstuje na celém světě, a to ve třech hlavních typech.
-
Caesar, caprese, waldorf, coleslaw, nicoise. Vyzkoušejte slavné saláty
Pro saláty existuje nepřeberné množství kombinací. Některé jsou ale skutečně osvědčené. Zorientujte se ve známých salátech a zkuste si je v létě připravit.
-
Salát můžete pěstovat i v truhlíku za oknem nebo na balkóně
To, že se saláty dají pěstovat také v nádobách, potvrzuje Silvie Hašlová z komunitní zahrady Pěstírna Depo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.