Sára Saudková: Setkání s Janem Saudkem rozdalo karty a určilo, kudy se bude můj život ubírat
Sáru Saudkovou přivedl k fotografování Jan Saudek, byla jeho žačkou i partnerkou. Vrhla se také na psaní, jednu knihu dokonce napsala z pohledu muže. „Mnoho mužů se v knize Zpocená záda poznalo a měli strach, aby je tam nepoznalo okolí. Tím jsem si potvrdila, že je to dobře napsané,“ říká Sára Saudková.
V současné době má rozepsané dvě knížky. „Tu první jsem původně zamýšlela jako příběh frustrovaného gynekologa, který bilancuje svůj život a přemýšlí o svém vztahu k ženám. Z toho příběhu se ale už zase klube thriller, i když to tak původně být nemělo. Druhou knížku píšu s Milošem Čermákem. A je to tak, že on napíše kapitolu, já na ni navážu a tak dál. Nikdy nejsme domluveni, nevíme, s čím přijde ten druhý a musíme na sebe reagovat.“
Psaní z pohledu muže
Stejně jako knihu Zpocená záda, i knihu o gynekologovi píše z pohledu muže. „Když se chci vcítit do chlapa, nemůžu používat výrazy žen a uvažovat jako ženská, svět mužů a žen, jak víme, je diametrálně odlišný. Nezbývá mi tedy nic jiného, než se na chvílí tím gynekologem stát.“
Kromě knih pro dospělé napsala i jednu pro děti. Inspirací jí byly její vlastní děti. „Jim vděčím za mnoho. Takové historky si nevymyslíte, pokud neprojdete mateřstvím a nemáte doma hordu zlobivých dětí. Díky těmto zkušenostem jsem napsala soubor pohádek. Myslím, že jsou napsané tak, aby se dobře četly i rodičům.“
Osudové setkání s Janem Saudkem
K fotografii Sáru Saudkovou přivedl Jan Saudek, s jehož fotografiemi se poprvé setkala během svých vysokoškolských studií. „Osobně jsem ho poznala, když mi bylo 24 let. Samozřejmě jsem si moc přála ho poznat, ale protože se o něm vůbec nepsalo, neměla jsem vůbec ponětí, kde žije a podobně. Pak došlo k setkání, které nadobro rozdalo karty a určilo, kudy se bude můj život ubírat.“
„Než se mi podařilo ho najít, než jsem našla adresu jeho ateliéru, tak to trvalo několik let. Mým jediným cílem tenkrát bylo ho pozdravit a podat mu ruku. Mě jeho práce hluboce zasáhla, moc se mi jeho fotografie líbily. Nic jiného jsem od toho neočekávala. Vůbec mě nenapadlo, že bych mohla být modelka, natož partnerka, připadala jsem si ošklivá. Tyhle ambice jsem vůbec neměla. Když jsem vstoupila do jeho ateliéru, bylo všechno jinak. Byla jsem najednou na piedestalu jeho obdivu. A už jsem od něj v podstatě neodešla.“
Vlastní fotografie
Než udělala svou první fotku, trvalo to několik let. „S tím, že bych fotografovala, jsem samozřejmě nepočítala. Ale logicky, když žijete se šéfkuchařem, tak přičichnete k vaření. Začínala jsem tím, že jsem mu pomáhala mýt skla, zaostřovat nebo chystat scénu, přiváděla jsem nové modelky.“
„Jako učitel byl výborný. Dovedl být neúprosný a říct, že je to špatné. Dovedl se i rozčílit, když jsem vyfotila něco, co mi záviděl. Vztekal se, že na to nepřišel sám. Nemyslel to ve zlém, dovedl to ocenit. Musím ho pochválit i jako modela, protože se dovedl vcítit do role. Vůbec mi do focení nemluvil,“ dodává v pořadu Alex a host.
Jaké jsou její děti? Zvládá fotit i psát dohromady? Žárlila na modelky Jana Saudka? Jaký je podle ní Jan Saudek otec? Jak se jí podařilo najít svůj vlastní styl? Jak se vyrovnala se ztvárněním její postavy ve filmu Fotograf? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.