Šéfkuchař Petr Svoreň: Na práci kuchaře je nejtěžší disciplína. Je to dřina, ale přináší i lásku

15. únor 2021

Šéfkuchař Petr Svoreň je respektovaný mistr přípravy i aranžování pokrmů. Koronavirovou krizi využil k tomu, aby přes sociální sítě motivoval amatérské kuchaře a dělil se s nimi o své recepty. Je pověstný tím, že své nadšení i optimismus vkládá do všeho, co vaří.

„Dřív jsem jako šéf křičel, byl jsem protivný. V průběhu času jsem ale přešel k empatii. Snažím se v lidech najít potenciál a na něm pracovat. Takže vytvářím tým v přátelském duchu, ale zároveň vytvářím mantinely,“ říká o vedení kuchařského týmu. Výsledek na talíři je totiž týmová práce.

„Na talíři tvoříme vždy originál. Chodím se ptát mezi lidi přímo po jídle, jak byli spokojení, jak jim chutnalo. Je strašně důležité mít zpětnou vazbu. Kuchařské ego se musí potlačit, děláme to přece pro lidi a je důležité, aby jim chutnalo,“ doplňuje.

Jak zúročuje své zahraniční zkušenosti z Itálie a Rakouska? Objevuje v gastronomii stále něco nového? A má nějaký nejoblíbenější pokrm z dětství? Poslechněte si v rozhovoru s Jarkou Vykoupilovou.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.