Skalní město v Tisé na Ústecku si můžete celé prohlédnout z nové naučné stezky Selské cesty

5. srpen 2022

Skalní město v Tisé na Ústecku na severu Čech je součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Každý rok přiláká tisíce turistů z celého světa a je také velmi oblíbeným cílem horolezců. Pokud byste ho chtěli vidět v celé jeho kráse, je ideální se posadit na vyhlídkovou lavičku na nové naučné Selské stezce mezi rybníky Kačák a Cihlák.

V obci Tisá se nachází jedno z našich nejznámějších skalních měst, které je bohaté na atraktivní pískovcové útvary nacházející se v nadmořské výšce 613 metrů. Územím Tiských stěn procházejí dva prohlídkové okruhy, které vedou labyrintem skalních věží, mohutných sloupů, úzkých soutěsek, převisů a roklí.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

Na okruhu Malými stěnami čeká turisty devatenáct skalních útvarů. Vede kolem nich značená cesta ze Skalního náměstí. Okruh nabízí výhledy na Tisou a Děčínský Sněžník. Provede vás přes skalní útvary Zpovědnice, Kazatelna, Kamenný stůl či Herkules. Kolem Kuřích nožek míří k věži s Průlezem a odhalí dva Úly. V závěru se trasa vrací pohodlnou cestou na Skalní náměstí.

Velký okruh začíná u hlavní pokladny a jako první se objeví útvar připomínající Slony. Chobot jednoho z nich je zároveň pilířem Skalní brány. V pískovcových skalách lze postupně rozeznat Indického slona, Tančícího medvěda, je tu Hradní brána, Skalní hrad i Cikánský tábor. Vítěznou bránou vede pak velký okruh k Medvědímu doupěti a odhaluje Hlavu krokodýla, Supa v hnízdě, Obří hlavy, Úly a při ohlédnutí se objeví věž Mumie.

Výhled na obec Tisou

Na konci okruhu na vás čeká Slon s nákladem. Cesta pak vede po úpatí skal k železnému schodišti stoupajícímu na skalní hřeben, po kterém prochází červeně značená cesta, končící u Turistické chaty, kde je druhý vstup do skal.

Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?