Škrábe, píchá, bolí? Pálení v krku může být příznakem suchosti sliznice, říká Kateřina Cajthamlová

14. únor 2025

Pálení a škrábání v krku může vyvolat nachlazení. Řada potíží je přechodných. Často si bereme cucavé bonbony, ale nemusí to pomoci.

„Pokud pastilky nepomáhají a krk je červený, zajděte k lékaři, který se do krku podívá a vidí, jak vypadá sliznice nosohltanu, mandle, jestli jsou zvětšené uzliny. Může udělat výtěr krku a CRP test, který ukazuje zánětlivé markery, a zjistit příčinu. Často doporučí i odběr krve,“ říká praktická lékařka Irena Kudrnovská.

Chronické bolesti v krku můžou vyústit až v zánět mandlí. „Angína může být i virová, přičemž mandle jsou velké, nemůžete polykat a máte horečku. Na každé virové onemocnění většinou nasedne nějaká bakterie, v tomto případě nejčastěji streptokok. To poznáte snadno – když otevřete pusu, na mandlích vidíte bílé tečky. To jsou čepy. A to je klasická angína,“ popisuje Kudrnovská.

Příčiny bolesti v krku

Příznaky jsou vždy subjektivní, proto potíže pozorujte a zkuste lékaři popsat co nejlépe. „Sledujte, zda vás v krku bolí, škrábe nebo pálí. Jestli je to víc večer, po jídle, když jdete od babičky, která má kočku. Šimrání v krku může dělat příliš klimatizované prostředí nebo zadní rýma,“ říká Kateřina Cajthamlová. Nejčastěji to způsobují:

  • Infekce, virózy, mononukleóza
  • Angína způsobená streptokokem
  • Alergie
  • Reflux
  • Zadní rýma
  • Suchý vzduch v klimatizovaných místnostech
Klimatizace

Je také třeba vyloučit nádorové onemocnění. To nejvíc hrozí kuřákům. Kromě bolesti v krku se může projevovat chrapotem, kdy vynechávají hlasivky. „Nádor v krku je šestý nejčastější typ rakoviny,“ varuje známá lékařka.

Pokud se ráno budíte s hlenem v krku, jako naše posluchačka, může být příčinou alergie na roztoče. Ta se projevuje nejvíc v zimě. Podobnou reakci dělá suchý vzduch nebo nedostatečná hydratace. „Hlen se tvoří jako ochrana dýchacích cest. Není problém, že se tvoří, ale že je hustý. Někdy šimrá, a když se nahromadí, člověku se hůř dýchá,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Pitný režim pacientů (ilustrační foto)

Co pomáhá

Řada potíží je přechodných. Pokud trvají déle než týden, zajděte k praktickému lékaři. Potíže řešte neprodleně při horečce, když je v hlenu krev nebo když se přidá i zhoršené dýchání. Pozor na změnu hlasu, který se stane chraplavým. Pomáhá:

  • Kloktat šalvěj nebo propolis (seženete v lékárně), kloktat slanou vodu
  • Dostatečný pitný režim
  • Vyzkoušet chlad i teplo, někomu paradoxně může pomoct zmrzlina
  • Pořídit si zvlhčovač vzduchu
  • Vyhýbat se zakouřenému prostředí
  • Inhalovat

„Pálení může být příznakem suchosti sliznice. Vyzkoušejte umělé sliny či se poraďte v lékárně, existuje i mastička, která pomáhá tvorbě slin,“ doporučuje Kateřina Cajthamlová.

Jak se naše posluchačka zbavila angíny, která se pravidelně dostavovala v srpnu? Jak dlouho v dnešní době trvá léčba? Při nervosvalovém dráždění v oblasti hltanu je dobré navštívit neurologa. Poslechněte si rady paní doktorky v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio