Slavnosti koní v Čechách a na Moravě

28. květen 2022

Koně jsou od nepaměti partnerem člověka. Původně jako zdroj obživy, poté jako pomocník v zemědělství, tažná síla, dopravní prostředek i spolubojovník ve válce.

Kladrubský bělouš

Ne nadarmo se koně dostali do lidových písní v Čechách i na Moravě, ne nadarmo jsou právě s koňmi spojeny hned dva tuzemské zápisy na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO: od roku 2011 je zapsána mužská rituální objízďka na Slovácku s názvem Jízda králů; od roku 2019 je zapsán Starokladrubský kůň a krajina koní kolem Kladrub nad Labem.

26. května se navíc slaví Světový den koní a poslední víkend v květnu se jede Jízda králů ve Vlčnově a zároveň se v Národním hřebčíně v Kladrubech slaví Den koně. Jaké jsou lidové zvyky a písně spojené s koňmi? Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.