Šlehačkové koule byly dlouho střeženým tajemstvím Ludmily Vrbické z Havlíčkova Brodu

Do soutěže Pochoutkový rok na sladko se paní Ludmila Vrbická přihlásila s receptem na Tajemství paní Luvr. A prozradila, že se jedná o pečené šlehačkové koule máčené v čokoládě a obalené v kokosu. Je to nebe v puse. Proto jich peče každý týden desítky. I vy budete!

 

Šlehačkové koule

Ingredience na 45 koulí:

400 g hladké mouky

260 g cukru moučky

5 žloutků

3 lžičky cukrářských kvasnic (amonia)

6 lžic studené vody

750 ml smetany ke šlehání (33% tuku)

3 ztužovače šlehačky

100 g tabulkové čokolády

strouhaný kokos na obalení

Postup:

Rozpustíme cukrářské kvasnice (amonium) ve vodě.

V míse utřeme 260 g moučkového cukru s 5 žloutky do pěny, a po té vmícháme do 400 g prosáté hladké mouky na vále. Přilijeme rozpuštěné amonium a uhněteme pevné hladké těsto – konzistence jako na linecké cukroví.

Těsto neodpočívá. Rozdělíme ho na několik částí a vyválíme na placku vysokou asi 3 mm, vykrájíme kolečka o průměru 5 cm. Ta klademe na plech a dáme péct do trouby vyhřáté na 250°C asi na 5 minut. Díky cukrářským kvasnicím těsto při vysoké teplotě rychle vyskočí. Po lehkém zahnědnutí navrchu kolečka rychle sundáme z plechu.

Ihned, dokud je těsto měkké, odstraníme placatý spodek, uvnitř je vzduchová bublina, do které dáme lžičku smetany vyšlehané se ztužovačem. Dvě polokouličky slepíme k sobě, obalíme v rozpuštěné čokoládě (můžeme přidat trochu tuku) a ve strouhaném kokosu. Dáme vychladit alespoň na 1 hodinu. Koule tím také změknou.

Ludmila Vrbická

Vyhlížela nás už z okna, tak se těšila. Připravila i velké pohoštění – řízky obalované v kukuřičných lupíncích, salát z řepy, sýrovou roládu i sladké houstičky posypané mákem.

Recept na šlehačkové koule získala od své maminky. V rodině se pečou asi 50 let a recept střežily. Proto se s ním hlásila jako s Tajemstvím paní Luvr (Ludmila Vrbická).

Pochlubila se i novým přírůstkem do rodiny – britskou kočkou. Nebyla jediná, jako milovnice koček měla paní Vrbická kočky všude – na hrníčcích, na stěnách, stole i podlaze. Během natáčení nás sledovaly i její vnučky a užili jsme si spousty legrace.

Ludmila Vrbická a Patrik Rozehnal