Sluneční paprsky pronikají i pod vodu, před spálením nás neochrání, varuje lékařka

4. srpen 2023

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Slunce potřebujeme všichni. Nabíjí nás pozitivní energií a pomáhá vytvářet vitamin D, který je důležitý jak pro zdraví, tak pro dobrou imunitu a psychiku. Pobyt na slunci má ale svá pravidla, jinak si můžeme přivodit mnoho zdravotních potíží.

Jak říká kožní lékařka Eva Novotná, pozor bychom si měli dát hlavně na to, abychom se nespálili. „Když se spálíme, můžeme si tím vypěstovat alergii na sluníčko, tzv. fotodermatózu, která potom způsobí, že se nám na obličeji, ve výstřihu nebo na pažích objeví nepříjemná svědivá vyrážka a ze sedmidenní dovolené strávíme třeba polovinu na pokoji s chlazením.“

Spálit se přitom můžeme snadno. „Někdy, když fouká vítr nebo je slunce pod mrakem, nám přijde, že se nemůže nic stát, ale není to pravda. Večer jsme překvapení, že jsme rudí v obličeji, ve výstřihu, na zádech. V určitý čas bychom pak na sluníčko neměli chodit vůbec, a to od 12–15 hodin.“

Častý pobyt na sluníčku může ale znamenat i větší tvorbu pih. „Po pobytu na slunci se pigmentová znaménka objeví častěji ve větším rozsahu jak do plochy, tak do výšky. Může to být problém, pokud jezdíme často do teplých krajin, protože naše kůže není na rovníkové oblasti tolik přizpůsobená.“

Kolik času trávit slunci?

„Trávit čas na slunci bychom neměli ani moc, ani málo. Na škále 0–10 bychom se měli pohybovat zhruba někde uprostřed. Každý z nás to má navíc jinak. Třeba Irové s bledou kůží se opalují hůř a snáze se spálí. Lidé, kteří naopak rychleji zčernají, jsou chráněnější,“ popisuje Kateřina Cajthamlová.

Jaké budou mít lidé reakce na slunce, záleží podle známé lékařky mimo jiné na množství pigmentu a věku. „Čím je člověk starší, tím víc ho může reakce na sluníčko překvapit. Lidé můžou mít ze slunce úpal, ten je způsoben reakcí na teplo. Oproti tomu úžeh je přímo ze sluníčka, a proto doporučuji nosit čepici nebo mít vějíř. Nevolnosti, zvracení, závratě, bolesti hlavy, to je typický úžeh z toho, že nám svítilo na hlavu.“

Nezapomínejte si chránit oči

Chránit bychom si podle Kateřiny Cajthamlové měli také oči. „Lidé můžou mít ze slunce zánět spojivek nebo i zánět rohovky, což může vést k poruchám zraku, proto doporučuji nosit klobouk a kvalitní sluneční brýle z optiky. Je důležité na to myslet nejen v létě, ale i v zimě, když třeba jezdíme na hory,“ dodává v pořadu Vesele a zdravě.

Zásady bezpečného pobytu na slunci:

  • Dávat si pozor na slunce v poledních hodinách
  • Používat ochranné prostředky
  • Nosit vhodné oblečení
  • Dostatečně pít
  • Být ve větraných prostorách
  • Nepřehánět to s pobytem na slunci, mít na paměti, že voda nás neochrání

Čím je nám slunce prospěšné? Co užívat pro regeneraci kůže? Jak chránit kůži, pokud máte vitiligo? Můžete na slunce i s nižším krevním tlakem?  Poslechněte si rady a doporučení doktorky Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.

Příštím tématem budou klíšťata a nemoci, které nám mohou způsobit. Dotazy do vysílání můžete posílat předem přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.