Sobota: Dáte na svou intuici a na první dojem?

26. duben 2014

Kdy naposledy jste se spletli v odhadu vlastností člověka? Udělal na vás v minulosti dojem někdo, kdo se později ukázal v těch nejhorších barvách? Vyplnil se někdy váš negativní první dojem? Nebo jste se naopak museli „oběti“ vašeho prvního dojmu později alespoň v duchu omluvit? Jaké používáte klíče k poznávání lidí - oči, barvu hlasu, mimiku nebo „vůně“?

Říká se, že podle prvního dojmu nemáme druhého soudit. Psychologové však upozorňují na tzv. Haló efekt. Celkový dojem je podle tohoto modelu tvořen z 55 % vzhledem, z 38 % hlasem a z pouhých 7 % obsahem sdělení. Je založen na zjednodušujících a zobecňujících předsudcích. Řada z nás ale nedá na svůj intuitivní „čich na lidi“ dopustit. Říká se také, že člověk nikdy nedostane druhou šanci udělat první dojem. Jak to máte vy?


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...