Sobotní Noční linka: Čím jsou Češi ve světě nejznámější?

2. říjen 2021

V pátek začalo v Dubaji EXPO 2020 a český pavilon nechybí. Nabízí unikátní spojení české kultury i futuristických plánů udržitelnosti - 3D tisk z písku i výroba vody ze vzduchu. My češi zkrátka umíme být šikovní... Ví se to o nás i ve světě? Čím jsme, podle vás, ve světě nejvíce známí a proslulí?

Má být národ český na co pyšný? Vyniká v něčem? Zcela jistě! Stačí vzpomenout naše na slavné osobnosti z oblasti vědy a techniky, literatury, kultury i sportu.
Ale také prý my Češi jsme nejvášnivějšími pejskaři i houbaři v celé Evropě, světovými rekordmany ve spotřebě i produkci piva na hlavu, máme nejhustší síť knihoven na světě a nejefektivněji třídíme odpad. Česká republika má také dlouhodobě nejhustší a nejpropracovanější síť turistického značení v Evropě. Tento český triumf bohužel nelze potvrdit s absolutní jistotou, neboť mnohé země délku svých turistických tras neuvádějí, ale zalovte v paměti: viděli jste někde v zahraničí tolik rozcestníků a značek na stromech? A vybavujete si, že byste se ve světě setkali se značením tak precizním a dobře udržovaným?

Určitě ale Češi vynikají v mnoha jiných oblastech, nebo třeba v určitých vlastnostech, co myslíte? Čím jsme ve světě známí, proslulí?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...