Sobotní Noční Linka: Má pravidelné cvičení místo ve vašem životě

18. červen 2022

Lidé, kteří od mládí pravidelně cvičí, zpravidla zůstávají aktivní do vysokého věku. Patříte mezi ně? Patřil/patří pravidelný pohyb do vašeho života? Navštěvovali jste už v dětství nějakou tělocvičnou jednotu, sportovní oddíl, kroužek? A zapojili jste se někdy třeba právě do Sokola?

Před 140 lety, 18. června 1882 se konal I. všesokolský slet na Střeleckém ostrově v Praze, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše. V průvodu pochodovalo 1572 krojovaných sokolů s 57 prapory. Konal se u příležitosti 20. výročí založení Sokola. Zúčastnili se ho zástupci ze 76 sokolských jednot a také hosté z Polska a Ameriky. Všesokolské slety se většinou se konaly po zhruba šesti letech, kromě období, kdy Sokol oficiálně nemohl působit – v době 1. světové války, za německé okupace a v době komunistického režimu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.