Sochařský komplex v klášterní zahradě v Koclířově připomíná vážné milníky 20. století

5. září 2017
Memoriál Fatimy je v parku kláštera v Koclířově

V klášterní zahradě v Koclířově v Pardubickém kraji stojí zajímavý sochařský komplex. Váže se ke zjevení v portugalské Fatimě, ke kterému došlo právě před sto lety, a ke třetímu tajemství z poselství Panny Marie.

Do sochařského komplexu se vstupuje kamennou bránou, do které je v několika jazycích vytesáno slovo „pokání“. Návštěvník pak jde po kamenném chodníčku ke kříži, ve kterém je umístěn zvon. Po cestě míjí pomníky s vytesanými daty. Jde o symbolické mohyly, které připomínají tragické mezníky 20. století.

Návštěvníci memoriálu si můžou zazvonit na zvon

Tato cesta má ale dvojí čtení. Jestliže směrem ke kříži vede cesta utrpení a smrti, cestou od kříže zpět k bráně si návštěvníci mohou připomenout pozitivní okamžiky, které lidstvu přinášejí naději. A tak i druhá strana vstupní brány nese poselství Panny Marie: A nakonec mé neposkvrněné srdce zvítězí.

Dílo bylo umístěno do části klášterního parku, ve které rostou buky. Tento kout si oblíbil biskup Josef Hlouch, který byl v koclířovském klášteře internován v letech 1963 až 1968. Tady také dopsal svou sbírku duchovních úvah Minutěnka. Výjimečnou osobu biskupa Hloucha připomíná kamenný pomník v těsném sousedství Memoriálu Fatimy a také pojmenování bukového háje Minutěnkou.

Autorem Memoriálu Fatimy v koclířovské klášterní zahradě je Milivoj Husák. Na ztvárnění pomníků se ale podílelo několik sochařů: Patrik Vlček, který opracoval kámen, dřevěnou část udělal Vladimír Matoušek, zvon ulil Pavel Hřebíček a kovářské práce provedl Pavel Knaifl.

Po druhé světové válce se Carrosserie Sodomka zaměřila na užitkové vozy, rok 1948 znamenal ale konec rodinné firmy. Stal se z ní národní podnik Karosa, který se orientoval na výrobu autobusů. Ty se ve Vysokém Mýtě vyrábějí dodnes.

Pomník připomínající internaci biskupa Josefa Hloucha
Spustit audio
  • Tipy na výlet