Sochařský park v Ostravě-Plesné je galerií pod širým nebem. Představuje na 40 děl

3. listopad 2017
Česko – země neznámá

Plesná je městským obvodem Ostravy s pravděpodobně největším počtem soch na jednoho obyvatele. Díky sochařskému sympoziu, které se tam v minulosti konalo už pětkrát, má Plesná svůj Sochařský park. Stojí v něm několik desítek skulptur ze dřeva i z kamene, které nemohou minout ani výletníci, kteří tudy procházejí po Plesenské stezce.

Čtyřicet soch vytvořili umělci v uplynulých letech přímo v Plesné během sochařských sympozií. Cesta do školy, do knihovny, do kostela i na zastávku autobusu je tak pro zdejší obyvatele každodenním malým kulturním zážitkem. Většina soch je nainstalována přímo v centru obce, kde v kopcovitém terénu vznikla relaxační zóna s pěšinami a lavičkami.

Tradice sochařských sympozií zde začala v roce 2005, tedy v roce 750. výročí první zmínky o Plesné. Zmiňována je v archiváliích z roku 1255, kdy purkrabí znojemského hradu a spoluvladař hrabství bzeneckého Boček z Obřan a Kunštátu odkázal v závěti žďárskému klášteru mimo jiné i některé své statky na Opavsku, mezi nimi i Plesnou. Součástí Ostravy se Plesná stala v roce 1976, dodnes si ale zachovala klidný, venkovský charakter okrajové části průmyslového města.

Ve spolupráci s obcí založil sochařská sympozia a Sochařský park v Plesné místní obyvatel, výtvarný umělec Antonín Gavlas. Během pěti ročníků přijely na umělecká setkání desítky sochařů od nás i z ciziny.

Z Maďarska například Gábor Myklia a Judit Szilvási, z Mexika David Treviňo Escobedo, z Polska Stanislaw Pietrusza a Grzegorz Majchrowski a ze Slovenska Ivan Patúc, Jaroslav Gaňa nebo Jozef Mundier. Z českých umělců se do tvorby soch, ať už ze dřeva či z kamene, zapojili Martin Kuchař, Eva Damborská, Jaroslav Bim, Matěj Frank, Radomír Geryk či Emil Adamec.

Sochařský park v Plesné

Tvůrci soch, jak mohou sami posoudit i všichni návštěvníci Sochařského parku, se nechali inspirovat rozmanitými náměty - současným světem a historií, křesťanskými hodnotami, krásami přírody i motivy figurativními a abstraktními.

autor: čan
Spustit audio