Speciální web umožňuje online prohlídku památníků romského holokaustu na Slovensku

9. srpen 2021

Na Slovensku si v uplynulém týdnu připomněli oběti romského holokaustu. Vzpomínkové akce v Bánské Bystrici se letos zúčastnil i premiér a další členové vlády.

Řada lidí může památníky obětí romského holokaustu, které byly od roku 2005 postupně osazovány ve vícero městech na Slovensku, navštívit online na webu https://romsky-holokaust.3-d.sk/. Ke konkrétnímu památníku lze položit virtuální kytičku nebo zapálit svíčku.

Osm památníků je možné navštívit z pohodlí domova. Součástí virtuální prohlídky jsou texty o historických souvislostech ve slovenštině, romštině a angličtině. Nechybí ani audio průvodce.

Návštěvník webu o romském holokaustu se například dozví, že na podzim 1944 byla v obci Lutila zajata více jak 40členná romská komunita.

„Důvody jejich zatknutí nejsou známé. Pravděpodobně ale za tím stálo obvinění z pomoci partyzánům. O několik dní později byli popraveni na hřbitově v Dolnom Turčeku, kde mají masový hrob.”

Tragédie v obcích Slatina a Valaská Belá

Čtěte také

Tragická událost se stala i v obci Slatina. Na konci 2. světové války docházelo k teroru a vyvražďování romských komunit.

„Místní Romy soustředili do domu Kolomana Fizika. Poté, co několik žen znásilnili, dům zapálili a každého, kdo se pokusil utéct, zastřelili. 23. 12. 1944 v obci Slatina tedy zahynulo více než 56 romských mužů, žen a dětí.”

Brutalitu německých vojsk připomíná další památník v obci Valaská Belá. Okupační vojska se zde snažila zlikvidovat partyzánskou jednotku. Když se jim to nepodařilo, odvlekli z obce 13 Romů.

„Mezi zavražděnými byly čtyři ženy, jeden starý muž a minimálně čtyři děti.”

Virtuální prohlídka zprostředkuje i další smutné příběhy z míst, ve kterých stojí památníky romského holokaustu. Kromě již zmíněných lokalit další nalezneme v obcích Banská Bystrica, Nemecka, Hanušovce nad Topľou, Zvolen a Dubnica nad Váhom. Těch, kteří přežili romský holokaust, je dnes už málo. Svého otce ztratila například Adéla Maková. Ze zprostředkovaných informací ví, jak Romy včetně jejího otce odvezli Kremničky u Banské Bystrice a zastřelili je.

„To nebyli Němci, ale naši lidé, gardisti. Naložili je na auta, ostříhali jim vlasy, aby je ponížili.”

O romském holokaustu se dodnes ví jen velice málo

Během 2. světové války zemřelo na Slovensku přibližně 1000 Romů. Podle Stanislava Mičeva jsou dodnes události romského holokaustu pro historiky velkou neznámou:

„Dodnes není známé přesné číslo obětí. Odhaduje se 300 až 500 tisíc.”

Výzkum bude pokračovat i v nejbližších letech. Zajímavé informace jsou podle historiků stále ukryté v ruských a amerických archivech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...