Špejchar ve Spáleném Poříčí zaplnil humor. Představuje Nepraktovy kreslené vtipy

23. březen 2018
Jiří Winter Neprakta a jeho kati

Máte rádi kreslený humor? Ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku můžete v barokní budově špejcharu navštívit světově unikátní sbírku - na 750 kreslených vtipů a obrázků legendárního kreslíře a humoristy Jiřího Wintera Neprakty. Určitě si na jeho vtipy pamatujete z Dikobrazu.

Expozici kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty najdete v budově bývalého špejcharu. To bývala v minulosti sýpka na obilí. Špejchar ve Spáleném Poříčí je barokní budova z první poloviny 18. století. Obilí se tu skladovalo do konce 20. století, kdy byl objekt vzhledem k zanedbané údržbě v havarijním stavu. Postupná záchrana začala v roce 2004, dokončena byla o šest let později.

Kromě kresleného humoru si v poříčském špejcharu můžete prohlédnout také expozici zemědělské techniky nebo přírodní zajímavosti nedalekých Brd. Celé jedno patro o rozloze 60 krát 15 metrů ale patří humoru. Originálním kresbám s texty i beze slov pana Neprakty.

Jiří Winter Neprakta se ve Spáleném Poříčí přátelil s jednou místní rodinou, a tak město často navštěvoval. Vznik největší světové stálé expozice jeho kreseb právě ve Spáleném Poříčí má proto své opodstatnění. I on sám ještě před koncem svého života stihl expozici navštívit.

V současné době si ve špejcharu můžete prohlédnout asi 750 kreseb. Od vtipů beze slov po knižní ilustrace. Jedna část odkazuje také na populární Černé barony nebo na knihu Doktor od jezera hrochů.

A jak vnikla přezdívka Neprakta? Jiří Winter si ji vymyslel jako karikaturu názvů podniků v 50. letech minulého století. Sám ji ale pak příliš v oblibě neměl, i když pod všemi kresbami, které za svůj život vytvořil, je podepsán jako Jiří Winter Neprakta.

Jedno patro expozice se věnuje Brdům

Jiří Winter byl velice plodným autorem. Za svůj život nakreslil více než 35 tisíc kreslených vtipů, díky čemuž je zapsán i v Guinnessově knize rekordů. Zemřel 30. října roku 2011. Jeho humor ale žije dál. I díky unikátní expozici ve špejcharu ve Spáleném Poříčí.

Spustit audio
autor: Pavel Halla
  • Tipy na výlet