Spoluzakladatel Sokola, Miroslav Tyrš, měl chatrné zdraví a trpěl depresemi

Přeskoč, přelez, nepodlez – tedy překážky zdolávej čestně a statečně! Miroslav Tyrš, který heslo poprvé formuloval, se narodil 17. září 1832 v Děčíně v německé rodině.

Od mládí měl chatrné zdraví, proto začal na radu lékaře cvičit. Tělocvik si oblíbil a začal uvažovat o založení vlastního tělovýchovného spolku. V únoru roku 1862 se v tělocvičně Malypetrova ústavu v pražské Panské ulici sešla první valná hromada nové organizace nazvané Sokol.

Starostou byl zvolen Jindřich Fügner. Ten navrhl, že si členové budou tykat a říkat si „bratře“. Josef Mánes vytvořil prapor a kroj – červenou košili a čapku. Josef Barák navrhl pozdrav „Nazdar!“ A Miroslav Tyrš byl zvolen náčelníkem spolku.

Založení Sokola bylo významnou vlasteneckou událostí, o které ještě ten den informovaly Národní listy: „K novým myšlenkám sokolským přihlásila se okamžitě vážená jména společenských a uměleckých vrstev našeho národa!“

Tyrš byl také autorem českého tělocvičného názvosloví. Do té doby se totiž takřka výhradně velelo německy. Sokolské heslo „Ve zdravém těle zdravý duch“ však u pana Tyrše tak docela neplatilo. Dlouhá léta trpěl depresemi a v jedenapadesáti letech se utopil v říčce v Tyrolských Alpách.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio