Staletou historii dobývání černého uhlí mapuje Muzeum hornictví v Oslavanech
Část renesančního zámku v jihomoravských Oslavanech slouží jako muzejní prostory, ve kterých představuje na velkorysé výstavní ploše Vlastivědný spolek Rosicko-Oslvavanska téměř 250 let dlouhou historii dobývání černého uhlí v regionu.
A Rosicko-Oslavansko se má čím chlubit. „Důl Jindřich II byl vůbec nejhlubší černouhelnou šachtou v republice a jednou z nejhlubších ve střední Evropě. Hloubka těžní jámy až do takzvané šachetní žumpy byla 1 458 metrů,“ popisuje u jednoho z exponátů Petr Kubinský z vlastivědného spolku.
Velkou část expozice zabírají hornické slavnostní uniformy, pracovní oblečení a nejrůznější pomůcky, které horníci používali. „Většina věcí, které se tu nacházejí, pochází přímo z regionu a skutečně kdysi místním horníkům při práci sloužili. Bohužel při rychlé likvidaci dolů po roce 1992 spousta věcí zůstala dole a byl problém po pár letech některé předměty získat. Ale v rodinách havířů se naštěstí řada věcí postupně našla,“ prozradil Kubinský.
Jedna z částí oslavanské expozice zaujala i tvůrce z České televize. Nezajímaly je ani tak vystavené exponáty, jako spíše samotné zámecké prostory. Využili je jako interiéry pro natáčení jednoho z dílů populárních Četnických humoresek.
„Dvě místnosti posloužily jako panský pokoj jedné rodiny, ve které četníci vyšetřovali krádež prstenu. A malby, které vidíte na stěnách, pocházejí právě od televizního štábu,“ dodal Petr Kubinský.
Vedle hornického řemesla vzdává muzeum hold také energetikům. Připomíná například, že Oslavanská elektrárna z roku 1913 byla první parní velkoelektrárnou na Moravě. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout například funkční velín elektrárny ze 40. let anebo expozici dobových rozhlasových přijímačů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vášáryová: Patriarchát trval příliš dlouho, muži si zvykli. V Americe teď začíná machovská politika
-
‚To je moje věc.‘ Primátor Svoboda objednal analýzy za statisíce, autor v oboru nemá zkušenosti
-
Školy často nejsou na řešení šikany připraveny. S prevencí měla základka v Hodoníně začít dávno
-
VIDEO: Jágrovi po gólu tleskali i fanoušci Komety. ‚Až mě zamrazilo,‘ řekl kladenský asistent Skuhravý