Staroměstský orloj odměřuje čas a ukazuje polohu nebeských těles na obloze už víc než šest století. Znáte autora?

25. červenec 2023

Staroměstské náměstí je jedno z nejnavštěvovanějších míst Prahy. Denně se tisíce turistů přijdou podívat na defilé dvanácti apoštolů zahajované kostlivcovým vyzváněním.

Orloj odměřuje čas a ukazuje polohu nebeských těles na obloze už víc než šest století a patří ke třem nejstarším na světě.

První písemná zmínka pochází ze 14. října roku 1410. Podle ní orloj sestavil hodinář Mikuláš z Kadaně a řídil se při tom výpočty tehdejšího nejlepšího pražského matematika a astronoma Jana Šindela.

Listina dokládá, že Mistr Mikuláš získal za dokončenou práci dům u Havelské brány a sto padesát kop grošů k tomu. Jan Šindel se stal rektorem pražské univerzity a osobním lékařem krále Václava IV.

Dlouho se mělo za to, že autorem orloje je zámečník Jan z Růže, zvaný mistr Hanuš. Pověst vypráví, že radní nechali mistra Hanuše oslepit, aby nemohl postavit ještě krásnější orloj v jiném městě. Pravdou je, že orlojník Hanuš na konci 15. století stroj opravoval a zdokonalil natolik, že byl dlouho považován za jeho tvůrce. Sochařskou výzdobu orloje vyhotovila dílna známého stavitele Petra Parléře.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.