Stavitel dvou kostelů podle pověsti prohodil plány a skončil za to na šibenici. Pravda je ale asi jiná

Nad Dolním Dvořištěm, poblíž hraničního přechodu do Rakouska, se vypíná nijak zvlášť nápadný Šibeniční vrch. Proč se tak jmenuje, o tom vypráví stará pověst.

Ve Dvořišti na náměstí stojí ohromný, skvostný kostel, který je pýchou obce. Býval předmětem žárlivosti obyvatel nedalekého Rychnova nad Malší, kde mají kostel o dost skromnější. Oba se prý stavěly současně, jenže stavitel se spletl a omylem prohodil plány.

Rychnovští nemohli rozdýchat, že mají menší kostel, a milého stavitele za to oběsili. Skončil svůj život na Šibeničním vrchu a obyvatelům Rychnova se pak říkalo „Šibeničníci“ nebo „Šibeniční ptáci“.

Pravda je asi jinde. Na kopci stávala nejspíše šibenice jen jako varovný symbol pro každého, kdo překračoval zemské hranice do Čech. Měla vás upozornit, že vstupujete na území, kde vládne spravedlnost. Taková dopravní značka svého druhu.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.