Stejný měsíc spojuje lidi napříč kontinenty
Představíme projekt Stejný měsíc a novou knihu historika Adama Vaňhary. V glose se zaměříme na antisemitismus, jeho projevy a souvislosti. A nezapomeneme ani na zprávy z židovského světa.
Projekt Stejný měsíc spojuje lidi napříč kontinenty a vrací nás do doby, kdy si ještě lidé posílali dopisy. Zaměřen je na rodiny s dětmi z židovských komunit v Izraeli, Evropě a Spojených státech.
Víte, kdo byl samozvaný Nietzscheho zapomenutý bratr? O svérázném českém novináři a politikovi Lvu Borském napsal knihu historik Adam Vaňhara. Borský myšlenky německého filosofa obdivoval a ještě za dob Rakouska Uherska prosazoval prostřednictvím Státoprávně pokrokové strany vznik samostatného českého státu.
Předseda Íránského národního olympijského výboru oznámil, že sportovci z Íránu nenastoupí na světovém šampionátu v džudu k zápasu s Izraelci.
Přestože po druhé světové válce čítala židovská populace v Egyptě více než 100 tisíc osob, dnes čítá tamní Káhirská a Alexandrijská komunita sotva dvacet členů. A zánik židovské obce hrozí prý i ve švédském Malmö, kde se počet židů v posledních letech snížil o třetinu. Důvodem mají být útoky z řad muslimské komunity.
Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.