Stezka nedaleko Pardubic vás provede kolem bývalých Raškovických lomů

Stezka nedaleko Pardubic vás provede kolem bývalých Raškovických lomů
Nedaleko obce Choltice u Pardubic se nacházejí staré kamenné lomy. Většina z nich je dnes už zasypána, některé jsou zaplavené vodou. Mnohé si ale dodnes uchovaly svá jména a některé i tajuplné příběhy. O těch vypráví Naučná stezka Raškovickými lomy, která začíná a končí u rozhledny Barborky.
V Raškovicích nedaleko Choltic se svého času vyráběly nejlepší mlýnské kameny v Čechách. V místních lomech se až do poloviny 18. století těžil křemenec a z něj se vykružovaly takzvané žernovy – kruhové drtiče obilí s čtvercovým otvorem uprostřed.
Opracování křemence prostými nástroji dostupnými v té době nebylo nikterak snadné. Žernovy musely být vyrobeny velmi přesně, především jejich třecí plochy, aby byl mlecí účinek co největší. Mlýnské kameny bývaly dva, pevné spodní části se říkalo spodek a vrchní pohyblivé běhoun.
Čím byl tvrdší mlýnský kámen, tím byl kvalitnější. Proto byly žernovy z Raškovic tolik žádané. Křemenec, který vznikl v období prvohor, je vlastně pískovec, jehož póry mezi zrníčky písku druhotně vyplnil křemen a zpevnil horninu do kompaktního kamene.
Největší rozmach v těžbě a zpracování křemence se v Raškovicích odehrál kolem poloviny 17. století. Poté došlo k poklesu poptávky po místních žernovech a lomy začaly pozvolna pustnout. Mnohé byly zatopeny podzemní vodou a staly se z nich lesní tůně. Dodnes jsou k vidění v okolí Raškovic.
Většina lomů má dodnes i své jméno: Bezedná jáma, Ovčí jáma, Breberka nebo Návesní skála. A často mají svůj tajemný příběh. Naučná stezka Raškovickými lomy ukazuje návštěvníkům na dvoukilometrovém okruhu šest míst a vypráví nejednu strašidelnou pověst.
Kde se vzal název Bezedná jáma
Pověst o Bezedné jámě musela vzniknout v době, kdy byly už lomy zatopené a obyvatelstvo strádalo pod tíhou roboty. Tehdy kolem lomu nad vesnicí vedla cesta z Chrudimi do Choltic. Po ní se z obhlídky panství jednoho dne vracel místní správce, zlý, poddanými nenáviděný úředník.
Když tu se strhla bouře. Správce odmítl nuzné přístřeší ve vesnici a v dešti poručil pokračovat v cestě. Když projížděl nad zatopeným lomem, udeřil silný blesk a hrom, koně se splašili a zřítili se i s kočárem do lomu. Kočí včas seskočil, ale nad kočárem se hladina zavřela. Vesničané přinesli tyče a háky, ale nic se jim vylovit nepodařilo. Jakoby jáma ani neměla dno. Na Velký pátek je prý pod hladinou možné spatřit oje kočáru.
Šesté zastavení naučné stezky u Vysoké skály je nejvýše položeným místem v okolí, dříve zde stála besídka. Sem jezdila na vyjížďky zámecká společnost z nedalekých Choltic. V současnosti je vrch obrostlý lesním porostem, a tak při hledání vhodného místa pro stavbu rozhledny padla volba na sice nižší, ale otevřený a lépe dostupný sousední vrch.
V roce 2004 vyrostla dřevěná rozhledna, která trpěla náročnými povětrnostními podmínkami a dřevokazným hmyzem. Po devíti letech ji proto nahradila železná kolegyně. Nese jméno Barborka, po patronce horníků, aby návštěvníkům připomínala tvrdou práci raškovických kameníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Účet za kauzami Vratislava Mynáře: soudy exkancléře osvobozují, policie šetření odkládá
-
Možná redefinovat, rozhodně ale zachovat. Válka na Ukrajině mění i pohled Švýcarů na jejich neutralitu
-
Musíme stát na vlastních nohou, prosazuje povinnou vojnu Čunek. Podle Metnara chybí infrastruktura
-
Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo už téměř 700 obětí. Záchranné operace komplikuje občanská válka