Stipendium Václava Havla dokazuje, že mezi Romy a většinovou společností nemusí být žádné bariéry

13. duben 2023

Když se čtyři studentky před deseti lety rozhodly uspořádat aukci, aby získaly prostředky na zaplacení školného pro romského studenta, nemohly tušit, že zakládají tradici. Díky stipendiu nesoucímu jméno Václava Havla studuje na gymnáziu The English College in Prague také 15letý Adam Laburda, který teď sám v tradici pokračuje. Podporu má nejen u svých spolužáků, ale také u zástupkyně ředitele Aleny Švejdové.

Poslední březnový den patřil 7. ročníku koncertu na podporu Stipendia Václava Havla, které je určené pro romského studenta ze sociálně znevýhodněného prostředí. Právě díky stipendiu dnes studuje už druhý romský student. Tradici, kterou založily před deseti lety čtyři studentky, oceňuje i zástupkyně ředitele pražského gymnázia Alena Švejdová:

„Koncert na podporu Stipendia Václava Havla se začíná usazovat v kořenech naší školy. Myslím si, že pro všechny hudebníky už je to i čest se téhle úžasné události účastnit. Letos během večera hrálo kolem padesáti našich studentů, což opravdu ještě nikdy nebylo. Myslím si, že všichni hudebníci to vnímají jako podporu dobré věci.“

Každoročně koncert na podporu Stipendia Václava Havla podporuje celá řada romských umělců.

„Pro nás je to především veliká radost. Ukazuje se, že mezi Romy a většinovou společností nemusí být vůbec žádné bariéry. Každý rok si to uvědomujeme o něco víc, jak je to celé nesmyslné a jak tyto mosty postupně zboří všechny propasti, které mezi námi jsou.“

Výtvarná soutěž Třikrát co

Výtvarná soutěž ‚Třikrát co‘ se dočkala velkého ohlasu po celé republice a pomáhá šířit povědomí o potřebě vzdělání pro romské děti.

„Soutěž vznikla v době pandemie, protože jsme chtěli oslovit nejprve romské děti, aby něco v pandemii dělaly. A potom jsme si řekli, že na stipendium může přispět kdokoliv. Každý, kdo obrázek pošle, souzní s naší myšlenkou, protože vědí, že všechny obrázky půjdou do prodeje a že vybrané peníze půjdou na stipendium.“

Studenti už vloni započali nový fundraisingový cyklus, kdy se během následujících čtyř let pokusí dát dohromady částku na školné ve výši dvou milionů korun.

„Dnes se vybralo přes 107 tisíc. Domluvili jsme se s panem ředitelem, že studenti nemusí celou částku, která se pohybuje kolem dvou milionů, vybrat. Zbytek, co se nevybere, doplatí škola.“

Hendikepu navzdory

Podle slov Aleny Švejdové je Adam Laburda, romský student gymnázia, skvělým ambasadorem romské komunity.

„Adam je naprosto úžasný. Neumím si představit lepšího ambasadora. On je mimořádně pracovitý a my jsme za něj moc vděční.“

Adam trpí syndromem kaudální regrese, přesto se ve svém životě nevzdává. Sám dobře ví, jak je podnětné prostředí důležité pro sebevědomí často podceňovaných romských dětí. I proto se do organizování benefičního koncertu pro svého nástupce pouští s obrovskou vervou.

„Studoval jsem na základní škole, kde jsem se s předsudky shledal mnohokrát. Kvůli tomu, že jsem Rom, i kvůli hendikepu. Na této škole jsem se ale nesetkal s žádným stereotypem. Vzdělání, kterého se mi tady dostane, mi pomůže do budoucna strašně moc.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.