Štola Kryštof v Krušných horách vás zavede do největšího dolu na cín u nás

8. červen 2018
Původní vstup do štoly Kryštof

Teď vyrazíme do hor, konkrétně do Krušných hor na západě Čech. Nebudeme ale stoupat nahoru. Naopak. Vypravíme se pěkně hluboko pod zem. Do největšího středověkého dolu na cín u nás. Do dolu Mauritius nedaleko obce Hřebečná - do nedávno zpřístupněné štoly Kryštof. A zážitek nás čeká opravdu nevšední. Dostaneme se až do hloubky 40 metrů.

Cínová horečka zasáhla Krušnohoří v 16. století. V dole Mauritius se těžila cínonosná ruda až do 18. století. Dnes je možné do zpřístupněné štoly nahlédnout, ovšem patřičně vybaveni holínkami, pláštěm, helmou a čelovkou. A samozřejmě s průvodcem.

Už při vstupu do dřevěného domku, ze kterého se sestupuje na úroveň štoly Kryštof, na návštěvníka dýchne zima. Teplota v dole je stále kolem sedmi stupňů. V letních měsících je to vítané osvěžení. Do štoly Kryštof se schází po moderním ocelovém schodišti. Pak už ale začíná zážitek, který rozhodně není pro lidi trpící klaustrofobií.

V hloubce 13 metrů pod zemí se postupuje pomalu úzkou chodbou desítky metrů vpřed a pokračuje se tak stále níž hlouběji pod zem. Cestou je možné si prohlédnout ručně otesané stěny. Vrypy po dlátkách zvané křesanice jsou jednou z nejhodnotnějších součástí důlního díla. Právě díky nim je důl Mauritius Národní kulturní památkou.

Těžká práce, tma a zima
Křesanice jsou na stěnách přibližně 500 let a jsou dokladem neskutečně těžké práce středověkých horníků. Žádné funkční prádlo nebo moderní elektrické světlo jako dnes. Jen lojová louč, plátěné oblečení zateplené slámou a sekáček a mozoly. S pomocí sekáčku vytesal horník za den do tvrdé žuly jen pár centimetrů.

Občas se i leknete figurín středověkých horníků

Úzkou chodbou dál se pak jde pod zazděným světlíkem, pod kterým se prosakující vodou nechávají pokapat návštěvnice ženského pohlaví. Voda prý totiž omlazuje a zkrášluje. Po pár dalších metrech se nachází místo, odkud se cínonosná ruda těžila.

Pohled na ohromný, ručně vytesaný prostor bere dech. Návštěvník se ocitne ve velikánském dómu, do kterého by se vešel i menší kostelík. Ve středověku zde podle původkyně Gity Kovaříkové vytěžili horníci neuvěřitelných 120 tun čistého cínu.

Prohlídková štola Kryštof je od 1. května do 30. září otevřená denně od 9:30 do 18:00 hodin. Mimo toto období je štola z důvodu ochrany přírody uzavřena. Přes zimu se totiž stává zimovištěm netopýrů.

Spustit audio
autor: Pavel Halla