Střechu Evropy nehledejte v Alpách, ale v pohoří Králický Sněžník

19. červen 2015
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rozledna na Klepáči

Klepáč nebo také Klepý je hora v jižní části Malosněžnického hřbetu, v pohoří Králický Sněžník. Klepáč je vysoký 1 143 metrů a na jeho vrcholu, který leží na hranici s Polskem, stojí dřevěná rozhledna. Vody ze svahů Klepáče stékají do tří světových moří. I proto se mu přezdívá Střecha Evropy.

Nejvýstižnější název má ovšem Klepáč v Polštině: „Trójmorski Wierch“. Hora je totiž unikátní tím, že svahy Klepáče náleží do tří úmoří. Vody ze západních svahů na polské straně stékají do řeky Nysa Kłodzka a končí v Baltském moři. Vody z jižních svahů odvádí Lipkovský potok do Tiché Orlice a ta s Orlicí putuje dále Labem do Severního Moře. Vody z východních svahů Klepáče stékají drobnými pravostrannými přítoky do řeky Moravy, která patří do úmoří Černého moře.

Na vrcholu Klepáče stojí na polské straně rozhledna. Zatím je nejmladší rozhlednou masivu Králického Sněžníku. (V současné době se staví na hřebeni Skalka, asi padesát metrů od horní stanice lanovky Dolní Morava, nová rozhledna „Stezka v oblacích“). Vyhlídková věž na Klepáči byla dokončena v roce 2010, hned rok na to do ní ale uhodil blesk a poškodil konstrukci, takže se musela opravovat. Rozhledna je dřevěná a vysoká 25 metrů.

Rozhedna na Klepáči

Několik pohoří jako na dlani

Z vrcholu Klepáče si můžete prohlédnout masiv Králického Sněžníku. Pod sebou uvidíte cestu po Malosněžnickému hřbenu i český jižní hřeben – Podbělský hřbet se sjezdovkami nad obcí Dolní Morava. Severně se tyčí vrchol Králický Sněžník s nejčastěji udávanou nadmořskou výškou 1 424 metrů nad mořem. Vidět jsou samozřejmě i vrcholy západní části pohoří, ležící v Polsku, jako hora Igliczna a Czarna Góra.

Pokud váš pohled bude směřovat k Olomouckému kraji, uvidíte vrcholky Hanušovické vrchoviny a její dominantu, horu Jeřáb. Králická brázda povede váš pohled až na začátek Orlických hor, tedy Bukovohorské hornatině se Suchým vrchem.

Další zajímavostí Klepáče jsou kamenná moře - velké plochy navrstvených balvanů, které vznikly zvětráváním skal. Odtud pochází název Klepáče - z německého „Klappersteine“. Při chůzi totiž kameny vydávají specifický klapající zvuk. Kamenná moře vznikala zpravidla v období starších čtvrtohor, ale pomaleji se tvoří i v současné době.

Kamenné moře pod rozhlednou na Klepáči

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník letos oslaví 25 let existence. Můžete se v ní setkat s přísně chráněnými a ohroženými druhy rostlin i zvířat. Roste tu například pětiprstka žežulník či endemický poddruh prvosenky vyšší nebo zvonek vousatý. Podle botanických průzkumů bylo na tomto území zaznamenáno celkem 77 druhů rostlin z Červeného seznamu.

Porost Králického Sněžníku

V pohoří Králický Sněžník se můžete setkat i s nepůvodním kamzíkem horským, který tam nejčastěji migruje z Jeseníků. V posledních letech ochranáři také učinili pokus vysadit v horách tetřeva hlušce. Z hadů se na Králickém Sněžníku vyskytuje zmije obecná a u pramenů a potůčků například mlok skvrnitý. V horách žijí také motýli, kteří jsou jinak známí jen na Kamčatce.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d6858.887750204375!2d16.794856318660706!3d50.156149080669195!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNTDCsDA5JzI0LjkiTiAxNsKwNDcnMjUuOSJF!5e1!3m2!1scs!2scz!4v1434704649692" width="610" height="450" frameborder="0" style="border:0"></iframe>
autor: BRA
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.