Střechu Evropy nehledejte v Alpách, ale v pohoří Králický Sněžník
Klepáč nebo také Klepý je hora v jižní části Malosněžnického hřbetu, v pohoří Králický Sněžník. Klepáč je vysoký 1 143 metrů a na jeho vrcholu, který leží na hranici s Polskem, stojí dřevěná rozhledna. Vody ze svahů Klepáče stékají do tří světových moří. I proto se mu přezdívá Střecha Evropy.
Nejvýstižnější název má ovšem Klepáč v Polštině: „Trójmorski Wierch“. Hora je totiž unikátní tím, že svahy Klepáče náleží do tří úmoří. Vody ze západních svahů na polské straně stékají do řeky Nysa Kłodzka a končí v Baltském moři. Vody z jižních svahů odvádí Lipkovský potok do Tiché Orlice a ta s Orlicí putuje dále Labem do Severního Moře. Vody z východních svahů Klepáče stékají drobnými pravostrannými přítoky do řeky Moravy, která patří do úmoří Černého moře.
Na vrcholu Klepáče stojí na polské straně rozhledna. Zatím je nejmladší rozhlednou masivu Králického Sněžníku. (V současné době se staví na hřebeni Skalka, asi padesát metrů od horní stanice lanovky Dolní Morava, nová rozhledna „Stezka v oblacích“). Vyhlídková věž na Klepáči byla dokončena v roce 2010, hned rok na to do ní ale uhodil blesk a poškodil konstrukci, takže se musela opravovat. Rozhledna je dřevěná a vysoká 25 metrů.
Několik pohoří jako na dlani
Z vrcholu Klepáče si můžete prohlédnout masiv Králického Sněžníku. Pod sebou uvidíte cestu po Malosněžnickému hřbenu i český jižní hřeben – Podbělský hřbet se sjezdovkami nad obcí Dolní Morava. Severně se tyčí vrchol Králický Sněžník s nejčastěji udávanou nadmořskou výškou 1 424 metrů nad mořem. Vidět jsou samozřejmě i vrcholy západní části pohoří, ležící v Polsku, jako hora Igliczna a Czarna Góra.
Pokud váš pohled bude směřovat k Olomouckému kraji, uvidíte vrcholky Hanušovické vrchoviny a její dominantu, horu Jeřáb. Králická brázda povede váš pohled až na začátek Orlických hor, tedy Bukovohorské hornatině se Suchým vrchem.
Další zajímavostí Klepáče jsou kamenná moře - velké plochy navrstvených balvanů, které vznikly zvětráváním skal. Odtud pochází název Klepáče - z německého „Klappersteine“. Při chůzi totiž kameny vydávají specifický klapající zvuk. Kamenná moře vznikala zpravidla v období starších čtvrtohor, ale pomaleji se tvoří i v současné době.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník letos oslaví 25 let existence. Můžete se v ní setkat s přísně chráněnými a ohroženými druhy rostlin i zvířat. Roste tu například pětiprstka žežulník či endemický poddruh prvosenky vyšší nebo zvonek vousatý. Podle botanických průzkumů bylo na tomto území zaznamenáno celkem 77 druhů rostlin z Červeného seznamu.
V pohoří Králický Sněžník se můžete setkat i s nepůvodním kamzíkem horským, který tam nejčastěji migruje z Jeseníků. V posledních letech ochranáři také učinili pokus vysadit v horách tetřeva hlušce. Z hadů se na Králickém Sněžníku vyskytuje zmije obecná a u pramenů a potůčků například mlok skvrnitý. V horách žijí také motýli, kteří jsou jinak známí jen na Kamčatce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Party stan, zmizelé dary a předražená slivovice: elitní detektivové odložili další tři kauzy exkancléře Mynáře
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka
-
Od babičky k ‚babi‘. Ženy píšou polovinu nových českých románů, muže dotáhly teprve nedávno
-
Benda: Doživotní cejch i za rvačku v hospodě? Podoba dětského certifikátu v současnosti neodpovídá právu