Středa: Příhody v zeleném

7. prosinec 2016

Odsloužili jste základní vojenskou službu? Jak na léta vojenská vzpomínáte? Zažívali jste tam příhody, třeba, které známe z filmu Černí baroni a co vaši velitelé? Jak jste si užívali vycházek a opušťáků? A co třeba taková vojenská basa za pozdní příchod? A co vy dámy... Chodily jste rády tančit s vojáky třeba na odpolední čaje? Nebo dokonce sloužily jste také u armády?

Minulé generace mají se základní vojenskou službou jistě bohaté zkušenosti, a když slyším někdy vypravovat hlavně samé humorné příhody, tak si říkám, že se tam měli docela vesele. Ale bylo to tak doopravdy?

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.