Stříbrný chodník v Odrách vede přírodou, na rozhlednu i ke stříbrným dolům
Odry a jejich blízké okolí lemuje Stříbrný chodník. Jde o naučnou stezku na pomezí Moravy a Slezska, díky které se můžete leccos dozvědět o geologii, historii, botanice a ekologii. Stříbrný chodník nasměruje vaše kroky do části Oderských vrchů, k rybníkům, mokřadům, rozhledně Pohoř a také k dolům, kde se už ve 13. století těžila stříbrná ruda.
Název naučné stezky byl inspirován právě stříbrnou rudou, která se v minulosti těžila z Pohořského kopce v okrajové části Oder. Mezi hlavní rudné minerály patří galenit, který často obsahuje příměs stříbra, a proto šlo už ve středověku o strategickou surovinu. Historii těžby stříbrné rudy, která sahá v Odrách až do 13. století, připomíná jedno ze zastavení u bývalých dolů, které se věnuje také technice těžby nerostného bohatství.
Stříbrný chodník v Odrách má celkem 16 zastavení. Z centra Oder na Pohořský kopec se výletníci seznámí s historií osídlení Oderské kotliny, s významem Moravské brány anebo také v lesním údolíčku zvaném Medvědí rokle s legendou o loupežníku Šimákovi.
Další zastavení vedou do okrajové části Oder zvané Pohoř. Stará hornická osada vznikla u středověkých stříbrných dolů. Nejbližšími lokalitami pro těžbu stříbrné rudy bylo Stříbrné jezírko u Jestřabí a Zlatý důl Pohoř. Dochovala se tu místní venkovská architektura - hornické domky a pro Pohoř typické božítělové kapličky zabudované v průčelí bývalých zemědělských usedlostí.
Nejvyšším bodem je rozhledna Olšová
Nejvýše položeným bodem na naučné stezce Stříbrný chodník je rozhledna na Pohoři zvaná Olšová. Architektonicky našla inspiraci ve strážní věží, kterou má město Odry ve svém znaku. Rozhledna měří přes 17 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 64 schodů. Na ochozu rozhledny jsou umístěny panoramatické fotografie zachycující pohledy do okolí, které pro lepší orientaci doplňují popisy jednotlivých okolních sídel, kopců i pohoří.
Stříbrný chodník zavede dále výletníky ke stříbrným dolům, řece Odře a Oderské rybniční soustavě. Ta dnes zaujímá plochu 95 hektarů a tvoří ji pět rybníků: Cíp, Vraženský, Trněný, Travný a Emauzský. Rybníky jsou zajímavé především z ornitologického hlediska a slouží jako regionální biocentrum, které napomáhá svou ekologickou stabilitou šíření živočišných druhů do okolní krajiny. V období jarního a podzimního tahu ožívá rákosí hejny vrabců, špačků a drozdů.
Celá trasa Stříbrného chodníku měří 10 kilometrů a vede jak po zpevněných, tak i neupravených cestách a pěšinách. K naučné stezce byl vydán podrobný průvodce, který je k dostání v Městském informačním centru v Odrách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Macron vybral nového francouzského premiéra. Stát se jím má centrista François Bayrou
-
Za zničené baltské kabely může být zodpovědná čínská loď. Ukazuje to na spolupráci s Kremlem
-
VoZP vyčerpala rezervy a platí nemocnicím se zpožděním. Chybí jí miliarda a 400 milionů
-
Černá Hora, Faeřané, Gibraltar a Francie, či Chorvatsko. Češi znají soupeře v boji o světový šampionát