Suchardův dům v Nové Pace vznikl kvůli svatbě. Zdobí ho bohatá sgrafitová fasáda

Suchardův dům v Nové Pace vznikl kvůli svatbě. Zdobí ho bohatá sgrafitová fasáda
Suchardův dům v Nové Pace v Královéhradeckém kraji patří vedle paulánského kláštera k mimořádným symbolům města. Sídlo bylo a dodnes je útočištěm umění: nechal jej totiž postavit slavný rod Suchardů - malířů, řezbářů a sochařů. Na místě dvou původních domů vznikl nejprve ateliér a v letech 1895 až 1896 pak novorenesanční Suchardův dům.
Unikátní umělecké dílo s bohatou sgrafitovou výzdobou vzniklo podle projektu Otakara Wolfa v duchu Wiehlovy české renesance a nakonec podle pozměňujících návrhů Antonína Cechnera za dohledu Jaroslava Breta. Na výzdobě fasády se podíleli všichni členové rodiny Antonína Suchardy mladšího, jeho syn Stanislav Sucharda i dcera Anna.
„Kvůli ní byl vlastně dům postaven, aby se zde mohla 23. listopadu 1896 konat její svatba s profesorem Aloisem Boudou. Svědky na svatbě byli Mikoláš Aleš a Stanislav Sucharda. Suchardové ale v Nové Pace dlouho nezůstali a přestěhovali se do Prahy, kde Stanislav nechal postavit v Bubenči dvě vily,“ dodává Miloslav Bařina, bývalý ředitel novopackého muzea, které dnes v Suchardově domě sídlí.
Zakladatelem umělecké tradice rodu Suchardů byl Jan Sucharda starší, který se narodil v roce 1770. Je to až neuvěřitelné, ale výtvarná rodinná tradice trvá dodnes. Suchardové tvořili pomníky, náhrobky, sochy, betlémy a loutky. Nejslavnějším ze Suchardů byl Stanislav Sucharda (1866 – 1916), autor pomníku Františka Palackého v Praze. Jeho mladší bratr Vojtěch (1884 – 1968) je zase autorem apoštolů na Staroměstském orloji, vytvořil 250 hlavic pilířů v chrámu svatého Víta a založil scénu Říše loutek. Jejich sestra Anna Boudová byla matkou známého ilustrátora Cyrila Boudy.
„V historické expozici muzea v Suchardově domě se návštěvníci mohou na konkrétních ukázkách setkat se skutečně pozoruhodnou minulostí a kulturní atmosférou města, na kterou měly vliv výrazné povahové vlastnosti obyvatel, charakter krajiny a cosi mezi nebem a zemí,“ přibližuje Miloslav Bařina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V případu odškodnění bývalého vězně Tempela padla odvolání. Soudkyně kauzu porovnávala s Nečesaným
-
Přeneseme část výroby do USA. Cla jsou nepříjemná, ale v Evropě to není o moc lepší, říká ředitel PBS Group
-
Generátor náhodných čísel, chorá logika nebo poctivý výpočet? A jak americká cla dopadnou na Česko
-
Ministr Výborný přišel kvůli rychlé jízdě o řidičský průkaz, dostane ho zpět v půlce roku