Svět se rozloučil s polským prezidentským párem

18. duben 2010

V Krakově se veřejnost rozloučila s polským prezidentským párem, který minulou sobotu zahynul při letecké katastrofě u Smolensku. Několik desítek zahraničních delegací se ale kvůli komplikacím v letecké dopravě z účasti na pohřbu omluvilo.

Smuteční bohoslužba se konala na Starém Rynku v Mariánské katedrále, kde byly vystaveny rakve s ostatky prezidentského páru. Do Krakova je ráno z Varšavy přepravil letecký speciál. Smuteční kolona projela městem a podél trasy stály tisíce lidí.

Po mši se smuteční průvod vydal na královský hrad Wawel, kde byly manželé Kaczyňští pohřbeni. Kolem šesté hodiny večer byl pohřeb završen uložením ostatků prezidentského páru do krypty katedrály. V okamžiku, kdy byly rakve uloženy do společného sarkofágu, zazělo jedenadvacet dělostřeleckých salv.

Rodina Kaczynských ihned po obřadu přijímala soustrastné kondolence od všech účastníků obřadu.

Lech Kaczynsky je vůbec prvním prezidentem, který spočinul na Wawelu vedle polských králů, což vyvolalo v zemi mírné protesty.

Delegace sousedních států přijeli vlakem

Rodina i politické špičky Polska dorazily do Krakova vlakem. Problémy v letecké dopravě naopak znemožnili účast více než 40 předem ohlášených delegací. Nepřiletěl například americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a také švédský a španělský král. Svoji účast na poslední chvíli odřekli také předseda Evropské komise José Barroso a rakouský prezident Heinz Fischer. Ruský prezident Dmitrij Medveděv se ale pohřbu nakonec zúčastní.

Česká delegace jela do Krakova vlakem. V šest hodin 11 minut vyjeli pravidelným vlakem z Hlavního nádraží v Praze prezident Václav Klaus s manželkou Livií, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka. Všichni vystoupili v Bohumíně, odkud jeli do jihopolského Krakova auty.

Klaus: Můj smutek narůstá

Podle českého prezidenta je fakt, že na pohřbu absentují zvláště někteří evropští státníci, tristní. „Rozuměl bych tomu, že kanadský premiér nebo australský generální guvernér, ale že nepřijedou někteří Evropané a zástupci EU, se mi zdá nepochopitelné. Ukazuje to fakt, že ty vznešené fráze Bruselu o evropské jednotě jsou skutečně jen fráze,“ řekl Klaus Radiožurnálu a dodal:

„Pro mě osobně pocit ztráty přítele narůstá. Doufejme, že tento den je vrcholem celé tragédie. Na druhou stranu je to pro Poláky příležitost zastavit se a přemýšlet nad některými Kaczynského myšlenkami.“

Vlakem cestovali i prezidenti Slovenska a Lotyšska Ivan Gašparovič a Valdis Zatlers nebo estonský premiér Andrus Ansip. Maďarský prezident a premiér na pohřeb jeli osobními auty.

Z organizačního a bezpečnostního hlediska se jednalo o největší akci v historii země, nehledě na počet delegací, které se omluvily.

autoři: pev , lvi
Spustit audio