Svitavské muzeum má expozici věnovanou kontroverznímu rodákovi Oskaru Schindlerovi
Svitavské muzeum se může pochlubit atraktivní stálou expozicí. Na čtrnácti panelech seznamuje návštěvníky s kontroverzní osobností Oskara Schindlera, svitavského rodáka, který za druhé světové války v období holocaustu zachránil 1 200 Židů. Expozice nese název Hledání hvězdy Davidovy.
Příběh Oskara Schindlera začíná na Svitavsku jeho narozením v roce 1908. To, co však návštěvníky expozice zajímá především, je jeho aktivní činnost v NSDAP nebo pro Abwehr od roku 1935. A potom samozřejmě jeho aktivity v Krakově a dále transfer jeho dělníků, tedy vězňů do pracovního tábora v Brněnci, nedaleko Svitav v roce 1944.
Období od podzimu roku 1944 do května 1945 je centrální částí příběhu, který kulminuje útěkem Schindlera z Brněnce do americké okupační zóny. Dále se expozice svitavského muzea vydává po stopách Schindlerových Židů, které nacházíme po celém světě.
Poválečný osud Oskara Schindlera
Oskar Schindler skončil po válce naprosto bez prostředků, v Německu i v Argentině žil v bídě spolu se svou ženou Emilií, která je druhou důležitou postavou. Schindler se po válce utápěl v podivných finančních transakcích a také se potkal s alkoholem. Závěr života neměl radostný, v roce 1974 zemřel na problémy s játry v 66 letech.
Zachránění Židé ale na svého dobrodince nezapomněli. Schindlerův poválečný život se odvíjel právě od pomoci Židů. Doslova prý říkali, že pro něj musejí shánět peníze tak rychle, jak je on dokáže utrácet. Tím mu projevovali vděčnost za záchranu svých životů. Podporu dokazuje jeho opakovaný pobyt v Jeruzalémě a Tel Avivu. Tak to fungovalo od roku 1945 až do jeho smrti.
Podle duchovního otce výstavy Hledání hvězdy Davidovy, historika Radoslava Fikejze není život Oskara Schindlera černobílá historie. „Je zřejmé, že některé morální rysy tohoto člověka nebyly zrovna excelentní. Expozice však nepřipomíná jeho morálně-volní vlastnosti, ale jeho čin, který za druhé světové války v období holocaustu zachránil řadu lidských životů,“ říká historik.
Samozřejmě by osobu Oskara Schindlera měli hodnotit především ti, kterých se to týká, tedy zachránění Židé. Ať ale byla jeho motivace jakákoliv, 1 200 lidí po něm zůstalo. A dnes mají po celém světě kolem 5 000 potomků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Protestující: Gruzínská policie má taktiku na každý den. Někdy mlátí novináře, jindy nás nahání v ulicích
-
Politolog Just: Za plentou rozhoduje peněženka, ne hodnoty. ANO chce vládnout bez koaličního partnera
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista