Textil i letectví v jednom. Jizerskohorské technické muzeum má široký rozptyl expozic

Textil i letectví v jednom. Jizerskohorské technické muzeum má široký rozptyl expozic
Expozice Jizerskohorského technického muzea se nacházejí v památkově chráněném objektu někdejší textilní továrny firmy Karl Bienert v obci Bílý Potok. Objekt ležel ladem, dokud ho nezakoupil v roce 2002 pan Ilja Šercl se synem Pavlem. V přízemí zřídili motorkářskou dílnu a v dalších patrech muzejní prostory.
Z původního vybavení toho v továrně moc nezbylo. Za obdiv určitě stojí dva původní parní kotle – Ringhoffer z roku 1884 a Breitfeld Daněk z roku 1907, který je stále provozuschopný.
V interiérech strojovny a kotelny najdete expozici energetiky se stabilními motory. A v plánu je opětovná instalace parního stroje firmy Ringhoffer. Čeká ho ale ještě náročná rekonstrukce.
Ve spolupráci s Katedrou textilních technologií při Technické univerzitě v Liberci se v Bílém Potoce zrodila i expozice textilní výroby. Za pozornost stojí třeba žakárový tkalcovský stav z počátku 20. století, který patří mezi nejstarší exponáty. Další zajímavostí je paličkovací stroj na výrobu krajky. Informaci, jak má krajka vypadat, nese v podstatě nekonečný dřevěný pás, jde vlastně o primitivní mechanický procesor. V expozici je i řada textilních strojů, které ještě koncem minulého století byly vidět v dnes již zaniklých textilních továrnách v Libereckém kraji. Obdivuhodná je také výstava šicích strojů Pavlíny Cvrčkové.
V okolí muzea došlo za války k řadě leteckých nehod
Patro věnované letectví se dělí na expozici letecké techniky a letecké archeologie. Leteckou expozici připravuje muzeum ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha. K vidění jsou letecké motory a další technika od roku 1914 po nedávnou minulost. Dalšími vystavenými kousky jsou hvězdicové letecké a proudové motory. Některé kusy jsou provedeny v řezech, takže lze celkem snadno pochopit jejich funkci a sledovat jejich vývoj.
Expozice letecké archeologie mapuje především nehody letounů v Jizerských horách a v Krkonoších, většinou jde o letadla sestřelená či havarovaná během druhé světové války. Připomínají je nalezené části motorů, trupů a osobní věci pilotů. V okolí muzea se podařilo zmapovat šest míst leteckých havárií, což mohou být zajímavé tipy na túry po Jizerských horách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zastavily se dodávky pitné vody i vzdělávací programy. Ukrajina počítá škody po zmrazení USAID
-
Papež František se po nemoci objevil na veřejnosti. Na Svatopetrském náměstí pozdravil davy lidí
-
Moskva nabízí ‚rodinné‘ hypotéky v ukrajinských městech. Rusy láká do Chersonu i Kramatorsku
-
PRŮZKUM: ANO dál výrazně vede před Spolu. SPD posílila, do Sněmovny by se dostalo i Stačilo!