Texty Franze Kafky byly plné absurdit, otázek existence a identity. Přál si, aby jeho díla skončila v plamenech
Spisovatel, který se výrazně zapsal do dějin literatury 20. století, se narodil v Praze v roce 1883 do německy mluvící židovské rodiny.
Studoval práva, ale nikdy se jim nevěnoval. Místo toho zasvětil svůj život psaní. Jeho texty byly plné absurdit, otázek existence, identity, vztahu člověka k moci, a nutily čtenáře přemýšlet o vlastním životě.
Sám Kafka si svou tvorbou nebyl nikdy jistý a v testamentu vyjádřil přání, aby veškeré jeho texty skončily v plamenech. Kamarád Max Brod naštěstí jeho přání nevyslyšel, Kafkovo dílo utřídil a vydal. Světlo světa tak spatřily romány Amerika, Proces nebo Zámek, které se pak dočkaly překladů do více než stovky jazyků.
Dílo Franze Kafky mělo velký vliv na další spisovatele, například Alberta Camuse, Jean-Paula Sartrea nebo Samuela Becketta. Dodnes je citován nebo parafrázován ve světové literatuře, divadle, filmu i v seriálech.
Franz Kafka zemřel ve čtyřiceti letech a je pochován na novém židovském hřbitově na pražských Vinohradech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.