Tíhnu ke komediím. Dobře se mi hraje ve hře Smrt mu sluší, říká herec David Punčochář

27. květen 2026

Nejčastěji ho můžete vidět na divadelních prknech. Tu a tam si ale odskočí i do seriálů, jako Dáma a král nebo Rapl. Jeho koníčkem je myslivost.

David Punčochář je členem souboru pražského Švandova divadla, kam nastoupil už v roce 2009. Za tu dobu ztvárnil řadu rolí. „Tíhnu ke komediím, takže se mi dobře hraje ve hře Smrt mu sluší. Ale rád vzpomínám i na jiná představení.“

Podle něj se představení odvíjí vždy podle diváka. „Nejlepší jsou páteční a sobotní. Středa, čtvrtky jsou lidi takoví sušší. Víkendoví diváci jsou mňamky,“ usmívá se herec. Během představení je stíhá registrovat. „U komedií speciálně vnímáme diváka v hledišti, sledujeme reakce, všimneme si, kdo se kdy jak směje. A taky se sami odbouráme skoro na každém představení. Pak jsme od režiséra pokáráni. Divák vycítí, že něco není v pořádku a jde s tím o to víc. Myslím, že to k tomu patří.“

1984 zaujme i dnes

Ze současných inscenací má rád 1984 od Georga Orwella, kde hraje hlavní roli. „Román jsem četl a představení hodně odpovídá předloze. Režisér se nepokoušel o nějaké převrácení díla a tím, jaká je doba, lidi si v tom najdou to svoje. Je tam třeba Ministerstvo pravdy, politicky to zaujme.“

Přiznává, že hlavní role se obával. „Nemám rád moc písmenek, a tam jich bylo hodně. Měsíc jsem chodil po bytě a učil se. Nemám fotografickou paměť, spíš kombinovanou, ale dostal jsem to do hlavy.“

Vidět ho můžete i tančit. „V představení Klec bláznů vystupujeme čtyři kluci jako drag queen, máme podpatky asi patnáct čísel a na tom tančit je mazec, ale jde to.“

Alex Mynářová a David Punčochář

Jediný herec

Z rodiny je široko daleko jediný herec. „Všichni ostatní sportujou. Ale já mám taky rád lyžování, nohejbal, kolo. Dřív měli herci ve smlouvách, co se nesmělo dělat za aktivity, aby se třeba nezranili.“

Čas od času si odskočí točit seriál. V seriálu Dáma a král ztvárnil policajta. „Tak ta moje postava nebyla zrovna nejostřejší tužka v penále,“ směje se.

V minulosti hrál i na Letních shakespearovských slavnostech. „Letos se nechystám, mám strašně moc práce na chalupě a těším se na ni. Taky rád chodím do lesa a doufám, že si zase sednu na posed. Vydržím tam i čtyři hodiny.“

Jaký je rozdíl mezi posedem a kazatelnou? Co znamená zakonzervovat flintu? Odmítl někdy nabídku ve svém domovském divadle? Nemá strach, že se lidi na vtipných místech nezasmějí? Uživil by se jako hodinový manžel? Poslechněte si v rozhovoru s Alex.

Spustit audio