Tomáš Garrigue Masaryk už od mládí vynikal svou pílí i vzdorem. Zastával také nepopulární názory

7. března 1850 se v Hodoníně manželům Masárikovým narodil syn Tomáš. Otec byl Slovák, matka Češka a ani jeden z nich netušil, že tento rodinný model jejich syn jednou přenese i na celostátní úroveň.

Mladý Tomáš započal studia už jako ‚Masaryk‘ a od mládí vynikal svou pílí, houževnatostí a touhou po vzdělání, ale i vzdorem. Když ho chtěl jednou ředitel gymnázia uhodit, bránil se s pohrabáčem v ruce. Tomáš Masaryk si stál za svým a v dobách, kdy už byl univerzitním profesorem nebo poslancem Říšské rady, často bojoval proti jasné přesile. Ve sporu o pravost rukopisů nebo při Hilsneriádě zastával nepopulární názory, to ho však nikdy neodradilo od hledání pravdy a spravedlnosti.

Po vypuknutí první světové války Masaryk odešel do exilu a objel doslova celý svět. V USA získal klíčovou podporu pro vznik samostatného státu Čechů a Slováků a 14. listopadu 1918 byl poprvé zvolen jeho prezidentem. Úřad zastával až do prosince 1935 a stal se tak symbolem prvních let Československa.

Muž, který své jméno obohatil o příjmení manželky Charlotty Garriguové, zemřel 14. září 1937 ve věku 87 let.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.