U Břežan leží skutečný keltský obřadní kámen. Přitahuje milovníky tajemna i přírody

6. březen 2018
Česko – země neznámá

Míst, kde v minulosti podle legend pobývali Keltové, najdete v naší zemi hodně. Ale málo je takových, kde se dochovalo něco hmatatelného. Na Klatovsku zůstal v lesích u obce Břežany keltský obřadní kámen.

Úředně je potvrzeno, že místní obřadní kámen keltů je skutečný. Tři na sobě poskládané velké ploché kameny s výraznou jamkou a stružkou jsou totiž zaneseny v oficiálním památkovém katalogu České republiky pod názvem Megalitický kamenný oltář. Podle katalogu dokazuje keltské osídlení Horažďovicka.

Nachází se na jižním svahu hory Slavník ve výšce asi 600 metrů nad mořem přibližně kilometr pod obcí Břežany. Figuruje i v místních pověstech. V době knížete Břetislava, kdy se v Čechách šířilo křesťanství, byly některé z použitých kamenů násilně rozpůleny, aby se tak zabránilo šíření a udržování pohanských zvyků.

Kdo s kameny pohne, do roka zemře

O keltských kamenech se většinou traduje hrozivá legenda. Pokud se pokusíte s kameny hnout, do roka tragicky zemřete. V případě oltáře u Břežan to ale nehrozí. S několikatunovými kameny by totiž možná hnul bagr, ale určitě ne sám člověk.

Od Břežan je krásný výhled na Šumavu

Výlet každopádně můžete spojit s návštěvou dalšího zajímavého místa v okolí. Kaplička svaté Anny stojí od 18. století na místě údajně zázračné studánky. Od doby výstavby kapličky u ní také roste dnes památný strom, konkrétně lípa srdčitá.

A jak se ke kamenům dostanete? Nejjednodušší pěší cesta vede od břežanského letního divadla, která míjí jezírko obklopené hezkou skalkou. Pak půjdete stále vzhůru do kopce. Cestou minete kamenné moře a několik obdobně velkých kamenů.

autor: Pavel Halla
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.