U Dobřan na Plzeňsku obnovili lesopark z dob první republiky
Nedaleko Dobřan na Plzeňsku se podařilo obnovit zaniklý lesopark. Za první republiky místo zvané Martinská stěna opravdu žilo. Byly tu pěší stezky, kaple, místa pro odpočinek. Po válce se oblast, kterou vybudoval německý spolek Hubertus, nechala záměrně zpustnout. Díky místním milovníkům přírody Martinská stěna znovu kvete.
A proč Martinská stěna? Za první republiky se dostal do obliby nový sport – lezení po skalních stěnách. V Evropě začala po vzoru Martinské stěny v Rakousku vznikat řada míst, kde se dalo lézt. A dostávala spontánně jméno po svém rakouském vzoru. V České republice dodnes najdete takových míst několik.
Jedním z nich je právě skalní stěna uprostřed znovuobnoveného lesoparku u Dobřan v úpatí kopce zvaného Kamínek. Ale rozhodně není nutné se sem vydat s lanem a karabinami. Procházka lesoparkem stojí za to i bez horolezeckých ambicí.
Nepropustné houštiny, zarostlé cestičky a v neposlední řadě ruiny kapličky nad městem, to všechno už je dnes naštěstí minulostí.
Labyrinty, zvon a síla přírody
První významnou akcí při obnově lesoparku bylo obnovení kapličky Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi a její vysvěcení v roce 2010. V dalších letech místní nadšenci upravovali lesopark tak, aby mohl znovu sloužit svému původnímu účelu.
Vznikly v něm nové zpevněné cesty, dřevěné můstky přes údolí a celkem se tu dnes můžete projít po téměř třech kilometrech stezek. Při procházce vás čeká čtrnáct zastavení plných zajímavostí o okolí. Zdejší fauně, flóře a historii.
V lesoparku narazíte i na dva labyrinty. Jeden vyskládaný z kamenů, druhý, který teprve roste. Bude z habrů a děti se tu určitě pěkně vyřádí. Procházku zpříjemňují také zastavení s různými symboly. Velké kamenné srdce, kříž nebo zvonička. Tu mají děti v oblibě už teď.
Výlet do lesoparku Martinská stěna můžete spojit s procházkou z dobřanského náměstí po turistické trase. Provede vás i přes kamenný most přes řeku Radbuzu, čtvrtý nejstarší kamenný most v České republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Syrský lid teď nejvíce ze všeho potřebuje čas. Proces smíření potrvá dlouho, zdůrazňuje diplomat
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba