U „Hrabalových“ Kerských rybníčků žije vzácný čolek velký
Pokud máte rádi místa s pohádkovou atmosférou, určitě byste se měli vydat ke Kerským rybníčkům. Najdete je v těsné blízkosti lesní osady Kersko na Nymbursku ve středních Čechách. Jsou součástí přírodního parku Kersko–Bory a původně vznikly jako součást soustavy odvodnění kerského lesa, který ve 30. letech začal měnit na lesní město tehdejší majitel kerského panství, baron Josef Hyross.
Díky odvodnění mohla v kerských lesích vzniknout chatová oblast. Kerské rybníky jsou přírodní památkou i chráněným územím a pro svou jedinečnost byly vyhlášeny Evropskou významnou lokalitou Natura 2000.
Právě tady totiž najdete jednu z největších lokalit výskytu vzácného čolka velkého. Pokud se při návštěvě budete chovat tiše, můžete ho zahlédnout už od počátku března. V jarních měsících tu v okolních dubových lesích uvidíte i množství sasanek a konvalinek, později blatouchy bahenní či žluté kosatce. V létě rostou na hladině rybníčků lekníny a v okolí žije i množství žab, vážek i motýlů.
Kerské rybníčky působí opravdu pohádkově, a tak není divu, že se k nim váží i mnohé pohádkové bytosti, o kterých se vypráví v knize Kerské pohádky. Najdete v ní kerské loupežníky, víly a lesní skřítky.
Návštěvu Kerských rybníčků můžete spojit s procházkou po naučné stezce Bohumila Hrabala. Ten celou oblast proslavil, když si tu v roce 1965 koupil chatu, na které psal svá slavná díla – například Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále.
Stezka vás provede kolem oblíbených míst Bohumila Hrabala. Projet jí můžete dokonce na kole. Kerské rybníčky jsou zastavením č. 12 a od osady Kersko jsou vzdálené 10 kilometrů. Stezka je skutečně „naučná“, u každé zastávky si totiž můžete přečíst přímo Hrabalovy texty, které vždy začínají slovy: „Víte, že...“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin. V zemi bude deset letadel schopných je nést
-
Ficův Smer před volbami dál posiluje. V aktuálním průzkumu Medianu už má pětiprocentní náskok
-
Mýtus za titulky. Překladatelka Anna Kareninová v dokumentu vystupuje ze stínu vlastního jména
-
Pekarová Adamová dorazila na Tchaj-wan. Doprovází ji největší česká delegace za posledních pět let