U středočeské Kamenice vás lipová alej dovede k dílu Josefa Václava Myslbeka
Pokud se vydáte naučnou stezkou „Krajinou barona Ringhoffera“, zavede vás do jihovýchodní oblasti okolí Prahy v mikroregionu Ladův kraj. Baron František Ringhoffer, majitel strojního impéria na pražském Smíchově a představitel společenské elity konce 19. století, ze zdravotních důvodů svůj druhý domov přenesl do okolí Velkých Popovic.
Vedle slavného pivovaru tu založil i mnoho dalších podniků – Kamenický hamr, cihelnu, hřebčíny, mlékárnu, a mnoho dalších. Ale především společně s celou rodinou pečoval o okolní krajinu, která si zachovala svoje kouzlo dodnes.
Na téměř 20 km trasu se můžete vydat pěšky nebo na kole
Stezka vychází z nádraží v Mirošovicích, prochází Velkými Popovicemi a protíná přírodní rezervaci Velkopovicko až okolí Kamenice, kde končí. Čeká vás krásný celodenní výlet. Z celkem deseti zastávek si asi nejvíce vychutnáte okolí zámku Štiřín, lesní studny s mimořádně kvalitní vodou, přírodní park Velkopopovicko, ale také jedinečnou lipovou alej, kterou Ringhofferové krátce po roce 1890 vybudovali z Kamenice k nedaleké rodinné hrobce.
Lipovou alej dnes tvoří překrásně vzrostlé lípy a není divu, že listy lípy najdete nejen ve znaku obce Kamenice, ale lípa se stala také symbolem celého bývalého Ringhofferova panství. Ringhofferové ostatně v rámci svého panství aleje budovali na mnoha místech, především jako spojnice mezi jednotlivými sídly.
Lipová alej vás přivede k významnému uměleckému dílu konce 19. století
Památník Ringhofferovy hrobky vytvořil architekt Jiří Stibral v roce 1892. Jeho dominantu ale dotváří významné umělecké dílo – bronzová socha „Ukřižovaný“ od Josefa Václava Myslbeka z roku 1890, které vytvořil na objednávku právě pro barona Ringhoffera. Dílo je cenné především z historického hlediska, právě s touto sochou Josef Václav Myslbek získal svá první zahraniční ocenění – nejprve v roce 1891 zvítězil na Jubilejní zemské výstavě v Praze, poté v roce 1892 získal zlatou medaili na Pařížském salónu a další ceny v Mnichově, Bruselu a americkém Chicagu...
A na závěr cenná rotunda, kterou podle legendy založil sv. Vojtěch
Poslední zastávkou na naučné stezce Krajinou barona Ringhoffera je Rotunda a kostel sv. Martina v Kostelci u Křížků. Vznik rotundy je podle legendy připisován sv. Vojtěchu z rodu Slavníkovců. Zatímco v Praze dojednával s českým knížetem Boleslavem II. založení kláštera pro benediktiny, které s sebou do Čech přivedl z Říma, mniši zatím zůstali přes zimu ubytování v nejstarší části Kostelce – v osadě Kalifáč. Jednání bylo dlouhé, ale nakonec úspěšné. Klášter v pražském Břevnově byl v roce 993 nakonec skutečně založen.
Sv. Vojtěch z radosti nad tím, že panovník jeho požadavek vyslyšel a že své druhy po roce jednání v Kostelci opět našel, položil na nejvyšším místě osady základní kámen nové rotundy. Rotunda je dnes součástí kostela sv. Martina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Exsenátor ODS porušil počtrnácté zákon o střetu zájmů, dostal pokutu. ‚Vrchol arogance,‘ říká analytik
-
OVĚŘOVNA: ‚Výmluva mocného Ruska.’ Vojáci nezničí Ukrajinu během 48 hodin, jak tvrdí dezinformace
-
Kardiolog Neužil: Dostat potřebnou péči je v Česku snazší než jinde ve světě. Příliš se podceňujeme
-
Filozof Petříček: Většina politiků je něco jako prázdná skořápka. Ve volbách už nejde o politické ideály