U Vizovic prýští ze skály uzdravující pramen. Říká se mu Chladná studna

4. listopad 2015
Voda vás prý může nejen osvěžit, ale dokonce uzdravit

Pár kilometrů za Vizovicemi na Zlínsku se na vrchu jménem Doubrava nachází místo, kde ze skály vyvěrá pramen. A jeho voda vás prý může nejen osvěžit, ale dokonce uzdravit. Místu se říká Chladná studna. Přímo z Vizovic k ní vede zelená turistická značka.

K Chladné studni se váže pověst, která říká, že její voda je léčivá. Vše začalo kolem roku 1900, kdy se jistému Janu Rychlíkovi, tehdejšímu školníkovi měšťanské školy ve Vizovicích, zdál sen o uzdravení jeho slepého syna. Dopomoci mu k tomu měla právě voda z Chladné studny.

Jan Rychlík skutečně vodu vzal a svému synovi omýval jeho slepé oči. A tomu se zrak skutečně vrátil. Všichni to považovali za zázrak, který způsobila voda z Chladné studny. Proto Jan Rychlík do skály vytesal výklenek, do kterého umístil sošku panny Marie Lurdské.

Když v roce 1903 onemocněla španělskou chřipkou jeho dcera, slíbil panně Marii, že pokud se uzdraví, postaví u Chladné studny kapličku. Dcera se uzdravila a školník se svým synem kapličku postavil. Chladná studna se tak brzy stala poutním místem.

Jan Rychlík do skály vytesal výklenek, do kterého umístil sošku panny Marie Lurdské

V posledních letech byla kaplička u studny rozšířena, její okolí upraveno a přibyl i menší přístřešek.

Podél trasy k Chladné studni se můžete kochat nejen krásnou přírodou, ale třeba se potěšit i nádherným výhledem do údolí Vizovic z Rozhledny na Doubravách, která stojí přímo nad Chladnou studnou.

Spustit audio
  • Tipy na výlet