Účast ve StarDance je mnohem náročnější pro profesionálního tanečníka, hodnotí Jan Onder
Třikrát se účastnil taneční soutěže StarDance, dvakrát ji vyhrál. S Danou Batulkovou vystupují dodnes. Vede vlastní taneční školu a říká, že tančit naučí i dřevo.
Jan Onder tancuje od druhé třídy. „Myslím, že i v dnešní době je to správný čas. S takovými dětmi se dá hezky pracovat. Tancování jsem si vybral sám. Byl jsem hyperaktivní a ve škole jsem viděl letáček do tanečního kroužku. Rodiče mě tam vzali a od té doby mě to baví,“ usmívá se a zároveň přiznává, že je v něm i hodně exhibicionisty. Ve škole také rád moderoval různé akce.
Mnoho let už vede vlastní taneční školu. „Myslím, že naučit se tančit může úplně každý, akorát někomu to jde líp, někomu hůř a každému to taky jinak dlouho trvá. Chce to vytrvalost. Ale když jste u těch začátků, a pak vidíte, jak se to prolomí a povede, ta kolektivní radost je nádherná.“
Finančně náročný sport
Tanec považuje za dobrou průpravu do života. „Je to vášeň. Je to párový sport, který vás naučí prohrávat, spolupracovat a výsledek je stejně dost nejistý, i když oba tvrdě pracujete. Prožíváte zklamání, ale i tu radost.“
„Vždycky jsem věřil, že se tancem uživím. Ale stojí dost peněz. Nejdražší jsou trenéři. Musíte si brát individuální lekce. Boty za rok prošoupete, potřebujete tak dvoje troje. Drahé jsou kostýmy a cesty na zahraniční soutěže,“ vyjmenovává náklady.
Jako matka a syn
V roce 2008 se jeho taneční partnerkou ve StarDance stala herečka Dana Batulková. „Bylo mi 23 let, byl jsem velmi ambiciózní a velmi přísný. Myslím, že to se mnou měla těžký. Na druhou stranu jsme to vyhráli,“ usmívá se s odstupem času. Vystupují dodnes, což oba považují za neuvěřitelné. „Jedu k ní kolikrát dřív, abychom ještě pokecali. Je taková moje druhá máma.“
Rád vzpomíná na jejich první setkání. „Bylo to dramatický, protože si myslela, že dostane partnera úměrně svému věku. Šli jsme do kavárny a připravovala mě na to, že hned vypadneme. A když už budeme tančit, tak nic milostného, ale spíš jako máma a syn. To mělo nakonec obrovský úspěch.“
V páté řadě StarDance tančil s atletkou Kateřinou Baďurovou. „Každá taneční partnerka je jiná, tak jsem s ní pracoval zase jinak. Dana je geniální herečka, využil jsem její dokonalou orientaci v prostoru. S Katkou jsem sázel na její geniální fyzickou kondici. Dnes společně vedeme kurzy. Takže také jsme dodneška v kontaktu a mám ji moc rád.“
Málo se o tom mluví, ale účast ve StarDance je mnohem náročnější pro profesionálního tanečníka. „Nejenže to musí odtančit, musí také vymyslet choreografii, být psychoterapeutem a držákem. Jste tanečník, trenér, psycholog, choreograf, všechno v jednom,“ přibližuje. „Nejnáročnější je asi být psychoterapeut. V té VIP osobnosti musíte probudit zájem, dobře ji namotivovat, nalít energii do žil. Ale vy jste taky člověk a býváte unaven, tak je to těžké, když sám nemáte energie nazbyt.“
Sleduje StarDance? Má tip na vítěze? Jak řeší hádky a spory s taneční partnerkou? Jak se tvoří choreografie? A jak se udržuje v kondici? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.